Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bruksela odpowiedziała w sprawie TU-154

0
Podziel się:

Minister Sikorski o pomoc w sprowadzeniu wraku z Rosji, poprosił Unię Europejską.

Bruksela odpowiedziała w sprawie TU-154
(msz.gov.pl)

Szefowa unijnej dyplomacji nie deklaruje, że pomoże Polsce w sprowadzeniu z Rosji wraku samolotu TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem.

Wczoraj z prośbą o pomoc zwrócił się do Catherine Ashton minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Chciał, by poruszyła tę sprawę podczas szczytu Unia Europejska - Rosja w przyszłym tygodniu w Brukseli. Komentarz jej rzeczniczki Maji Kocijancić jest bardzo krótki: _ - Mogę tylko powiedzieć, że minister Sikorski rzeczywiście podniósł tę sprawę i szefowa unijnej dyplomacji przyjęła ją do wiadomości. Przygotowania do szczytu trwają, ale w tej sprawie mam tylko tyle do powiedzenia _.

Minister Sikorski tłumaczył wczoraj, że zdecydował się prosić o pomoc Unię Europejską, bo rezultatu nie przyniosły dwustronne rozmowy z Rosją w tej sprawie. Poprosił szefową unijnej dyplomacji, aby podczas szczytu UE-Rosja formalnie została podniesiona kwestia potrzeby zwrotu wraku Tu-154M.

W zeszłym tygodniu Sikorski rozmawiał na temat powrotu wraku z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, ale nie uzyskał od niego informacji o dacie powrotu do Polski szczątków maszyny. Wrak - jak wyjaśniał Ławrow - ma zostać w Rosji do zakończenia śledztwa.

_ - Skoro nie skutkują dwustronne kanały komunikacji z Rosją w tej sprawie, zmuszeni jesteśmy do przeniesienia kwestii na poziom międzynarodowy _ - powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli Sikorski.

Jak podkreślił, Polska będzie _ cierpliwie drążyć _ w tej sprawie, mając nadzieję, że Rosja wreszcie uzna, że wrak nie jest już potrzebny jej prokuraturze i może być przekazany polskim śledczym.

Pytany o reakcję Catherine Ashton na tę prośbę, odparł, że wydaje mu się, że wzięła ją sobie do serca. _ Poprosiłem wysoką przedstawiciel, aby podniosła tę sprawę (powrotu wraku do Polski) ze stroną rosyjską podczas szczytu _ - oświadczył Sikorski.

Szczyt UE-Rosja odbędzie się 21 grudnia w Brukseli. Tematami rozmów mają być m.in. problemy energetyczne i kwestie wizowe. Sikorski relacjonował, że Grupa Wyszehradzka, której obecnie przewodniczy Warszawa, przyjęła wspólne stanowisko w sprawie tego szczytu.

Jak podkreślił, UE ma z Rosją wspólne stanowisko w wielu kwestiach, takich jak np. negocjacje z Iranem, stabilizowanie Afganistanu czy działania przeciwko piractwu i terroryzmowi.

_ - Są też kwestie, w których Rosja ma swoje postulaty, takie jak liberalizacja wizowa, oraz kwestie, gdzie się różnimy, takie jak trzeci pakiet energetyczny. Tu muszę powiedzieć jest konsensus w państwach członkowskich, że nie ma odwrotu od tego pakietu energetycznego _ - poinformował szef MSZ.

Trzeci pakiet energetyczny wymaga m.in. dostępu stron trzecich do gazociągów w UE. Polski minister zaznaczył, że bardzo pożądane jest utworzenie wspólnego rynku europejskiego w handlu, szczególnie gazem.

Zapowiedział, że w czasie szczytu UE-Rosja będą też podnoszone kwestie ograniczania praw organizacji pozarządowych i w ogóle praw człowieka w Rosji.

W zeszłym tygodniu Moskwa zaprezentowała raport _ O sytuacji z przestrzeganiem praw człowieka w Unii Europejskiej _. 73-stronicowy dokument omawia każdy z 27 krajów UE, z osobna wytykając stolicom europejskim niedociągnięcia.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia zmusi Rosję do zwrotu Tupolewa? Radosław Sikorski zwrócił się z oficjalną prośbą o pomoc do szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
Jutro dostaniemy próbki z wraku Tu-154M Aktualnie trwa protokolarne przekazywanie próbek przedstawicielom strony polskiej. Zostaną one przetransportowane do kraju specjalnym samolotem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)