Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bronisław Komorowski wrócił z podróży wizerunkowej i sentymentalnej

0
Podziel się:

W Arabii Saudyjskiej została podpisana umowa o współpracy dwustronnej w zakresie obronności, w Katarze - list intencyjny resortów spraw wewnętrznych.

Bronisław Komorowski wrócił z podróży wizerunkowej i sentymentalnej
(Piotr Tracz/REPORTER)

Prezydent Bronisław Komorowski wyraził zadowolenie ze swojej wizyty w kilku krajach Zatoki Perskiej. Cel podróży, czyli stworzenie dobrego klimatu do współpracy, został osiągnięty, teraz czas na praktykę życia gospodarczego - podkreślił.

Prezydent złożył oficjalną wizytę w Arabii Saudyjskiej, Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Spotkał się tam z najważniejszymi przedstawicielami władz oraz biznesu, w każdym z odwiedzanych państw wziął też udział w forach gospodarczych.

Komorowskiemu towarzyszyła delegacja rządowa, a w forach gospodarczych wzięli udział przedstawiciele ok. 50 firm m.in. sektorów: obronnego, budowlanego, chemicznego, spożywczego, a także firm związanych z produkcją energii odnawialnej i towarów luksusowych (m.in. jachty, kosmetyki).

_ - Rolą prezydenta jest otwieranie drzwi i tworzenie klimatu, który będzie sprzyjał temu, aby praktycy życia gospodarczego mogli robić jak najlepsze interesy _ - powiedział Komorowski polskim dziennikarzom.

Zapewnił, że klimat jego rozmów w krajach Zatoki Perskiej był znakomity. Przekonywał, że umowy podpisane w trakcie wizyty _ tworzą przyjazne ramy prawne dla polskiego biznesu i zachęcają kapitał arabski do inwestowania w Polsce _.

W Arabii Saudyjskiej została podpisana umowa o współpracy dwustronnej w zakresie obronności, w Katarze - list intencyjny resortów spraw wewnętrznych o współpracy w zakresie szkoleń służb porządku publicznego oraz memorandum o porozumieniu komitetów olimpijskich. Z kolei w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podpisano dokumenty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, memorandum o porozumieniu w dziedzinie sportu oraz list intencyjny o współpracy w dziedzinie szkoleń służb granicznych.

_ - Zadanie postawione przed wizytą jest spełnione w pełni, teraz przychodzi czas na praktykę życia gospodarczego, na wykorzystanie nawiązanych kontaktów i wypełnienie wszystkich umów treścią, korzystną w wymiarze ekonomicznym dla wszystkich _ - powiedział Komorowski.

Prezydent ocenił, że w krajach arabskich zmiany - społeczne, kulturowe, a nie tylko ekonomiczne - zachodzą w niebywałym tempie. _ - Warto czerpać otuchę z tego, że my też możemy się gwałtownie modernizować, unowocześniać pod każdym względem, a jednocześnie zachowywać to wszystko, co stanowi treść życia narodowego _ - zaznaczył.

Według Komorowskiego _ w krajach arabskich utrzymuje się pamięć o Polakach jako dobrych kupcach i klientach _. Pytany, co pozostanie mu w pamięci z wizyty w krajach arabskich, Komorowski powiedział: _ daleko idąca nieaktualność stereotypu, związanego z obyczajowością arabską _. _ - Na naszych oczach w sposób arcyciekawy upada stereotyp krajów, które są gdzieś zanurzone w głębokich mrokach przeszłości _ - ocenił prezydent.

Przyznał też, że wizyta w krajach arabskich to dla niego trochę podróż sentymentalna - ze względu na _ profesję i pasję _ jego ojca, który naukowo zajmował się krajami arabskimi.

Czytaj więcej w Money.pl
Inwestorzy z Arabii na GPW? Jest szansa Bronisław Komorowski rozpoczął wizytę w Arabii Saudyjskiej. Zabrał ze sobą przedstawicieli polskiego biznesu.
Szejk ostro potępia samobójcze zamachy Monarchia saudyjska udziela rebeliantom szerokiego poparcia, ale coraz wyraźniejsze ujawnianie się wśród nich elementów islamistycznych budzi niepokój władz w Rijadzie.
Komorowski zbojkotuje igrzyska w Rosji? Prezydent zapewnił, że chodzi tylko o stałe zasady dotyczące jego uczestnictwa w wydarzeniach sportowych za granicą.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)