Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Broń w USA. Nowy Jork zaostrza restrykcje

0
Podziel się:

Nowa ustawa o kontroli broni palnej ma zapobiegać masowym zabójstwom. A to nie koniec obostrzeń.

Broń w USA. Nowy Jork zaostrza restrykcje
(Polaris/East News)

Stan Nowy Jork uchwalił wczoraj najsurowszą jak dotąd w USA ustawę o kontroli broni palnej, która ma zapobiegać masowym zabójstwom z jej użyciem. W USA rosną naciski na nowe restrykcje na broń palną po masakrze w szkole w Newtown w połowie grudnia.

Ustawa, zatwierdzona zdecydowaną większością głosów przez obie izby stanowego parlamentu zaostrza m.in. restrykcje na posiadanie tzw. broni szturmowej (typu wojskowego), do której zalicza się m.in. popularny karabin AK-47 (Kałasznikowa).

Nowojorska ustawa rozszerza definicję tej broni tak, że zakazem jej posiadania objęte będą teraz np. także pistolety półautomatyczne i strzelby półautomatyczne z odłączanymi magazynkami. Poprzednio za broń wojskową uznawano tylko pistolety i karabiny maszynowe (strzelające seriami).

Ustawa zobowiązuje też lekarzy-psychiatrów do informowania organów administracji państwowej, jeśli ich pacjenci budzą w ich mniemaniu podejrzenia, że mogą być niebezpieczni dla otoczenia. W takim wypadku władze będą mogły konfiskować bron należącą do tych osób.

Tymczasem Biały Dom oznajmił, że prezydent Obama ogłosi dzisiaj rządowy plan zapobiegania przemocy poprzez restrykcje na broń palną.

Obama ma to uczynić w towarzystwie zaproszonych do Białego Domu dzieci, które - jak poinformowano - wysyłały ostatnio listy do prezydenta nawiązujące do masakry w Newtown i innych podobnych tragicznych incydentów w szkołach.

Inicjatywa administracji spotyka się z krytyką prawicy, która popiera lobby producentów i sprzedawców broni skupione w Krajowym Stowarzyszeniu Strzeleckim (NRA) i innych organizacjach. Są one przeciwne wszelkim nowym ustawom ograniczającym dostęp do broni palnej.

Obama zapowiedział, że część proponowanych przepisów może wprowadzić na mocy dekretu prezydenckiego bez oglądania się na Kongres, gdzie mogą być blokowane przez Republikanów. Wywołało to protesty konserwatystów i potężnego lobby zwolenników broni palnej. Oskarżają oni Obamę, że uzurpuje sobie władzę _ monarszą _.

Czytaj więcej w Money.pl
Pod tym względem był to najgorszy rok w USA Po tym wydarzeniu na stronie Białego Domu kilka milionów osób podpisało petycję o ograniczeniu dostępu do broni w USA.
Chcą uzbrojonych policjantów w szkołach Taką propozycję wystosowało lobby strzeleckie. Zamiast proponowanego przez prezydenta Obamę ograniczenia dostępu do broni.
"Stany Zjednoczone mają poważny obowiązek" Barack Obama opowiedział się za kontrolą posiadania broni przez Amerykanów.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)