Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Broń chemiczna Syrii. Są komplikacje podczas likwidacji

0
Podziel się:

Walki toczące się w tym kraju poważnie utrudniają wprowadzenie w życie międzynarodowych ustaleń dotyczących zniszczenia syryjskiego arsenału chemicznego.

Broń chemiczna Syrii. Są komplikacje podczas likwidacji
(SIPA/East News)

Walki w Syrii utrudniają wywóz rezerw broni chemicznej z kraju - powiedziała dziś koordynatorka wspólnej misji ONZ i Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) Sigrid Kaag. Rezerwy te powinny zostać zniszczone na pokładzie amerykańskiego okrętu.

Członkowie misji ONZ i OPCW nie mogą wywieźć z Syrii toksycznych substancji, które należałoby przetransportować do głównego syryjskiego portu w Latakii do 31 grudnia.

Walki toczące się w tym kraju poważnie utrudniają wprowadzenie w życie międzynarodowych ustaleń dotyczących likwidacji syryjskiego arsenału chemicznego, zgodnie z którymi do końca roku powinny zostać wyeliminowane rezerwy najbardziej toksycznych gazów bojowych - powiedziała Kaag.

_ - Bezpieczeństwo stanowi największy problem dla nas wszystkich. Niszczenie broni chemicznej nigdy nie odbywało się w tak niebezpiecznych i trudnych warunkach _ - dodała Kaag, zapewniając, że misja ONZ i OPCW nie będzie jednak ustawać w wysiłkach.

OPCW odpowiedzialna jest za nadzorowanie likwidacji broni chemicznej w Syrii zgodnie z zawartym w Genewie porozumieniem, w ramach którego USA odstąpiły od planowanej akcji militarnej przeciw Damaszkowi. Miała to być forma ukarania tamtejszego reżimu za użycie broni chemicznej przeciw rebeliantom i ludności cywilnej. Syria zobowiązała się po zawarciu tej ugody do zlikwidowania rezerw broni chemicznej.

Wśród rezerw tych znajduje się 800 ton substancji chemicznych, które mają być unieszkodliwione w komercyjnych spalarniach odpadów toksycznych. Mogą one zostać wywiezione z kraju tylko drogą lądową i morską, co oznacza, że siły syryjskie będą musiały przewieźć je do Latakii przez terytorium, na którym trwają walki - wyjaśniła Kaag.

_ - Choć zrobiliśmy znaczące postępy w bardzo krótkim czasie, najtrudniejsza i najbardziej skomplikowana praca jest jeszcze przed nami _ - dodała koordynatorka misji, podkreślając, że wysiłek ten będzie wymagał daleko posuniętej międzynarodowej koordynacji.

Stany Zjednoczone zaoferowały na spalarnię swój okręt oraz sprzęt służący do niszczenia gazów bojowych, ale nie uzgodniono jeszcze, gdzie statek ten miałby być zakotwiczyć w okresie, w którym będą na nim spalane substancje toksyczne. Na amerykański okręt broń chemiczna ma zostać dostarczona z portu w Latakii przez jednostki duńskie i norweskie. Jej niszczenie powinno się rozpocząć 31 marca 2014 roku.

Zespół inspektorów przybył do Syrii na początku października, aby nadzorować realizację rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która nakazuje zniszczenie syryjskiego arsenału chemicznego do połowy 2014 roku. Holenderka Sigrid Kaag, ekspertka od spraw Bliskiego Wschodu, stanęła na czele wspólnej misji w połowie października.

Czytaj więcej w Money.pl
Wywiozą broń chemiczną z Syrii? W wywiadzie dla National Public Radio John Kerry podkreślił, że miejsca składowania tej broni zostały zadeklarowane i trwa ich zabezpieczanie.
"Syria nie podporządkuje się woli ONZ" Prezydent Syrii udzielił dziś wywiadu włoskiej telewizji RAI News 24. Padło w nim kilka kontrowersyjnych stwierdzeń.
ONZ przyjeło rezolucję w sprawie Syrii Rada Bezpieczeństwa nie grozi jednak reżimowi Baszara el-Asada sankcjami za niedostosowanie się do jej wymagań.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)