Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brexit. "Berlin uważa wyjście Wielkiej Brytanii z Unii za możliwe"

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, uważana dotychczas za zwolenniczkę pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, po raz pierwszy liczy się z możliwością wyjścia Brytyjczyków ze wspólnoty.

Brexit. "Berlin uważa wyjście Wielkiej Brytanii z Unii za możliwe"
(Flavio Leone / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, uważana dotychczas za zwolenniczkę pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, po raz pierwszy liczy się z możliwością wyjścia Brytyjczyków ze wspólnoty - pisze dziś _ Der Spiegel _.

Redakcja wydawanego w Hamburgu tygodnika powołuje się na źródła w urzędzie kanclerskim i MSZ. Podkreślają, że premier David Cameron prowadzi swój kraj w kierunku _ point of no return _ (punktu, od którego nie ma odwrotu). _ Jeżeli Cameron będzie rzeczywiście obstawał przy wprowadzeniu maksymalnej kwoty dla imigracji z krajów UE na wyspy brytyjskie, to "sprawa jest przesądzona" _ - uważają politycy, z którymi rozmawiał _ Der Spiegel _.

Przy okazji ostatniego szczytu UE w Brukseli Merkel miała poruszyć ten temat w rozmowie w cztery oczy z Cameronem. Jak pisze _ Der Spiegel _, wypowiedzi publiczne brytyjskiego premiera po unijnym szczycie świadczą o tym, że chyba nie przyjął on do wiadomości ostrzeżenia niemieckiej kanclerz.

Redakcja przypomina, że w zeszłym roku na wyspy brytyjskie przyjechało 243 tys. obcokrajowców więcej, niż z nich wyjechało. Cameron planuje ograniczenie napływu biedniejszych i gorzej wykształconych imigrantów z krajów UE. _ W tym momencie nie tylko dla Merkel żarty się kończą _ - ocenia niemiecki tygodnik, dodając, że zdaniem Berlina swoboda przemieszczania się stanowi _ DNA europejskiej integracji _.

_ Der Spiegel _ podkreśla, że w przeszłości Merkel wielokrotnie _ podawała rękę _ Brytyjczykom w sporach z Brukselą. Solidaryzowała się z nimi, gdy zgłaszali zastrzeżenia wobec nominacji Jean-Claude'a Junckera na szefa Komisji Europejskiej.

Niemiecki tygodnik przytacza opinię szefa parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norberta Roettgena, który w zeszłym tygodniu był z wizytą w Wielkiej Brytanii. Polityk CDU powiedział, że był przerażony skalą wpływów eurosceptyków na wyspach brytyjskich, którzy _ dominują polityczną dyskusję _.

Jeżeli Cameron nie zmieni swej taktyki, to - zdaniem Berlina - wbrew swej woli spełni największe życzenie swoich przeciwników - doprowadzi do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel z Fico o gazie, Ukrainie i Rosji Kanclerz Niemiec złożyła krótką wizytę w Bratysławie.
Szczyt w Mediolanie. Jakie decyzje ws. Rosji? Putin nie chce ustąpić w sprawie konfliktu na Ukrainie.
Tną prognozy wzrostu niemieckiej gospodarki Gospodarka niemiecka, podobnie jak cała Europa, odczuwa skutki licznych kryzysów na świecie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)