Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brazylijczycy szpiegowali dyplomatów

0
Podziel się:

Informacje o szpiegowaniu dyplomatów ujawnił jako pierwszy dziennik Folha de S. Paulo, powołując się na dokumenty otrzymane od brazylijskiej agencji wywiadu Abin

Dilma Rousseff
Dilma Rousseff (fabiodefreitasberriel/CC/Flickr)

Rząd Brazylii potwierdził doniesienia prasowe, z których wynika, że brazylijskie służby specjalne inwigilowały blisko dekadę temu zagranicznych dyplomatów, między innnymi amerykańskich i rosyjskich.

Informacje o szpiegowaniu dyplomatów ujawnił jako pierwszy dziennik _ Folha de S. Paulo _, powołując się na dokumenty otrzymane od brazylijskiej agencji wywiadu Abin. Inwigilacja była prowadzona na stosunkowo małą skalę, ale ujawnienie tych praktyk stawia w trudnej sytuacji rząd Brazylii, który musi teraz bronić własnej działalności wywiadowczej, podczas gdy kraj ten był w ostatnich dniach najbardziej radykalnym krytykiem inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa USA (NSA).

Amerykańska agencja prowadziła agresywny nasłuch w Brazylii, włącznie z inwigilowaniem osobistego maila i telefonu prezydent Dilmy Rousseff, która w proteście odwołała wizytę państwową w Waszyngtonie. Instytucjonalny Gabinet Bezpieczeństwa, agenda federalnego rządu Brazylii nadzorująca działalność Abin, poinformował w oficjalnym komunikacie, że wszelkie kroki podejmowane przez tę agencję i opisane w raporcie _ Folha de S. Paulo _ _ były zgodne z brazylijskim prawem dotyczącym obrony interesów narodowych _

Komunikat głosi, że Abin prowadzi działalność wywiadowczą _ ze względów obronnych _ oraz z uwagi na _ suwerenność narodową, ściśle przestrzegając zasad konstytucyjnych oraz ustaw gwarantujących indywidualne prawa człowieka _. Rousseff nazwała program NSA łamaniem praw człowieka.

W minionym tygodniu Niemcy i Brazylia przedstawiły Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ projekt rezolucji wzywającej do ograniczenia elektronicznego szpiegostwa i zagwarantowania prawa do prywatności w erze cyfrowej. Projekt wzywa do zaprzestania nadmiernego wykorzystywania cyfrowych urządzeń telekomunikacyjnych do zbierania informacji wywiadowczych, podkreślając, że bezprawne uzyskiwanie osobistych danych jest _ działaniem o charakterze daleko posuniętej ingerencji _.

Zarówno Niemcy, jak i Brazylia wyrażały wcześniej oburzenie ujawnionymi informacjami o podsłuchach rozmów telefonicznych, prowadzonych przez NSA. Wśród podsłuchiwanych przywódców miała być również kanclerz Niemiec Angela Merkel. Jako pierwszy informacje te ujawnił były współpracownik NSA Edward Snowden, który zbiegł z USA i przebywa obecnie w Rosji.

Instytucjonalny Gabinet Bezpieczeństwa Brazylii ostrzegł w poniedziałkowym komunikacie, że ma zamiar zaskarżyć każdego, kto mógł przekazać dziennikowi _ Folha _ dokumenty dotyczące inwigilacji prowadzonej przez Abin. Według raportu tej gazety wywiad brazylijski inwigilował ambasady Rosji, USA, Iranu i Iraku, prowadząc około dziesięciu operacji szpiegowskich, a szczególnie pilnie śledził przedstawicieli Rosji zaangażowanych w negocjacje dotyczące sprzedaży broni do Brazylii.

Czytaj więcej w Money.pl
Snowden będzie zeznawał przeciwko USA? Były analityk CIA jest gotów zeznawać w sprawie inwigilowania przez Amerykanów kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
USA przechwytują dane z Google'a?
Podsłuchy zagrażają relacjom handlowym Afera podsłuchowa grozi opóźnieniem strefy wolnego handlu między USA a UE - ostrzegają europosłowie.
Genewa 2 nie dojdzie do skutku. Co z Syrią? Według Moskwy i Waszyngtonu konkretnej daty spotkania w sprawie zakończenia wojny domowej nie ustalono.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)