Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brazylia: Odwołała wizytę w USA ze względu na inwigilację

0
Podziel się:

Prezydent Dilma Rousseff nie pojedzie do Waszyngtony ze względu na inwigilowanie jej korespondencji przez amerykańską Agencję
Bezpieczeństwa Narodowego.

Brazylia: Odwołała wizytę w USA ze względu na inwigilację
(fabiodefreitasberriel/CC/Flickr)

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff odłożyła wizytę państwową w Waszyngtonie ze względu inwigilowanie jej korespondencji przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Poinformował o tym Biały Dom.

Rousseff już wcześniej zagroziła odwołaniem tej wizyty, zaplanowanej na 23 października, domagając się od Waszyngtonu wyjaśnień w sprawie doniesień o monitorowaniu jej korespondencji, maili i rozmów telefonicznych z jej najważniejszymi pracownikami.

O elektronicznych podsłuchach NSA poinformował kanał brazylijskiej telewizji Globo, powołując się na dokumenty uzyskane od byłego analityka amerykańskiej firmy pracującej dla NSA Edwarda Snowdena.

NSA miała również inwigilować państwową brazylijską firmę naftową Petrobras, a sama Brazylia była tym krajem w Ameryce Łacińskiej, na którym zogniskowała się uwaga NSA - pisze AP.

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał z brazylijską prezydent w poniedziałek, bo powrócić do tematów omawianych z nią na szczycie G20 w Petersburgu - poinformował rzecznik Białego Domu Jay Carney.

_ - Prezydent powiedział, że rozumie jej obiekcje i jest mu przykro z powodu zaniepokojenia, jakie wywołało w Brazylii upublicznienie informacji o domniemanych działaniach wywiadu USA, i dał do zrozumienia, że jest gotów współpracować z panią prezydent Rousseff i jej rządem poprzez kanały dyplomatyczne, aby rozwiązać ten problem, będący źródłem napięć w naszych stosunkach _ - wyjaśnił rzecznik.

Wizyta Roussef będzie zaplanowana na późniejszy termin - dodał Carney. Według AP Obama zadzwonił do Rousseff, by nakłonić ją do przyjazdu do Waszyngtonu w przewidzianym terminie, a pani prezydent oczekiwała publicznych przeprosin, których nie usłyszała.

Rząd Brazylii wydał oficjalny komunikat, w którym poinformował, że _ obecne warunki nie sprzyjają złożeniu tej wizyty w planowanym terminie _.

_ - Moja podróż do Waszyngtonu zależy od warunków politycznych, jakie stworzy dla niej prezydent Obama _ - powiedziała pani prezydent na początku września.

Czytaj więcej w Money.pl
USA szpiegowały prezydent Brazylii? Obiektem inwigilacji elektronicznej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego miała być korespondencja prezydent Brazylii Dilmy Rousseff i przyszłego prezydenta Meksyku Enrique Peny Nieto.
Są kolejne ofiary amerykańskiej inwigilacji Redakcja niemieckiego magazynu politycznego powołuje się na dokumenty ujawnione przez Edwarda Snowdena.
Amerykanie nie zrezygnują z podsłuchów Prezydent Barack Obama zapowiedział reformy by zapewnić, że stosowane przez wywiad programy inwigilacji elektronicznej nie są nadużywane.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)