Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brahimi: bez przełomu w rozmowach ws. Syrii

0
Podziel się:

Lakhdar Brahimi przyznał, że tego dnia nie udało się niczego ustalić, nawet w sprawie ewakuacji kobiet i dzieci z obleganego przez armię Hims.

Brahimi: bez przełomu w rozmowach ws. Syrii
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EastNews)

Lakhdar Brahimi międzynarodowy mediator przyznał, że tego dnia nie udało się niczego ustalić, nawet w sprawie ewakuacji kobiet i dzieci z obleganego przez armię Hims.

Brahimi poinformował na konferencji prasowej, że widoczna jest jednak chęć kontynuowania negocjacji. - _ Powiedziałem wczoraj, że jest zgoda rządu na to, by kobiety i dzieci opuściły Hims; sądzę, że wciąż są omawiane sposoby przeprowadzenia tej akcji _ - mówił Brahimi. Przyznał, że na razie nie ma też decyzji w kwestii wysłania konwoju z pomocą humanitarną do starej części miasta Hims w zachodniej Syrii. Hims to jeden z najgorętszych punktów syryjskiego konfliktu zbrojnego; miasto od 18 miesięcy jest otoczone przez siły rządowe jako ognisko zbrojnej opozycji.

Brahimi zaznaczył, że ewakuacja to niełatwe zadanie, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie ma porozumienia w sprawie zawieszenia broni ani obniżenia poziomu przemocy w Syrii.

W poniedziałek delegacje syryjskie - rządowa i opozycyjna - miały rozpocząć omawianie dokumentu Genewa 1 (po konferencji z czerwca 2012 roku), który przewiduje przeniesienia prerogatyw prezydenta Syrii Baszara el-Asada, w tym w dziedzinie sił zbrojnych i bezpieczeństwa, na przejściowy rząd. Do merytorycznego omawiania dokumentu nie doszło, bo delegacja rządowa przedstawiła deklarację, w której nie wspomniano o możliwości przekazania władzy i którą natychmiast odrzucili reprezentanci opozycji.

Brahimi, wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii, powiedział dziennikarzom, że we wtorek strony przystąpią do merytorycznego omawiania dokumentu Genewa 1. Zastrzegł, że sprawa utworzenia rządu przejściowego jest zapewne najtrudniejsza, więc nie będzie omawiana jako pierwsza.

Mediator zaapelował też do obu delegacji o powściągliwość w kontaktach z prasą, gdyż, jak powiedział, _ niektóre wypowiedzi członków delegacji idą za daleko, a należy zachować poufny charakter negocjacji _. Genewskie rozmowy to pierwsza okazja do wymiany zdań między delegacjami syryjskiej opozycji i reżimu, który opozycja zwalcza od trzech lat.

Szacuje się, że wojna w Syrii kosztowała już życie ponad 130 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
ONZ zaniepokojone losem cywilów w Hims Ban Ki Mun wzywa strony konfliktu, aby pozwoliły ludności cywilnej przebywającej w Hims na opuszczenie miasta i dostarczenie jej pomocy.
Wypuszą kobiety i dzieci z oblężonego Hims Obiecał to rząd syryjski poprzez swą delegację, która negocjuje w Genewie z syryjska opozycją.
Asad nie zamierza oddać władzy w Syrii - _ Kwestia ta nie podlega dyskusji _ - podkreślił Baszar el-Asad, cytowany przez agencję Interfax na kilka dni przed rozpoczęciem konferencji pokojowej w sprawie Syrii.
Syryjskie kobiety chcą uczestniczyć w Genewie Grupa syryjskich kobiet zwróciła się o pozwolenie do specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdara Brahimiego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)