Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bractwo muzułmańskie w Egipcie. Nowe zarzuty dla Mursiego

0
Podziel się:

Mursi ma się pojawić 28 stycznia przed sądem w związku z oskarżeniem dotyczącym masowych ucieczek z więzień w 2011 roku.

Bractwo muzułmańskie w Egipcie. Nowe zarzuty dla Mursiego
(Apaimages/Polaris/East News)

Obalony prezydent Egiptu Mohammed Mursi stanie przed sądem pod zarzutem obrazy wymiaru sprawiedliwości - poinformowało dziś egipskie źródło prawnicze, sygnalizując kontynuację twardego kursu wobec Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodzi się Mursi.

Będzie to już czwarty proces, w którym jako oskarżony wystąpi Mursi, pozbawiony w lipcu ubiegłego roku władzy przez wojsko w następstwie masowych protestów przeciwko jego trwającym rok rządom.

Według tego samego źródła wraz z Mursim w sprawie o obrazę wymiaru sprawiedliwości ma odpowiadać 25 osób.

Reprezentujące ideologię islamistyczną Bractwo Muzułmańskie jest w opinii obecnych władz Egiptu organizacją terrorystyczną, a tysiące jego działaczy aresztowano pod zarzutem współodpowiedzialności za akty przemocy. Bractwo, do niedawna najlepiej zorganizowany egipski ruch polityczny, zaprzecza, by sięgało po argumenty siłowe, i oskarża wojskowych o dokonanie zamachu stanu.

Mursi ma się pojawić 28 stycznia przed sądem w związku z oskarżeniem dotyczącym masowych ucieczek z więzień w 2011 roku. Ciążą na nim ponadto zarzuty współodpowiedzialności za zabijanie demonstrantów oraz zawiązania z islamistycznym ugrupowaniem Hamas i szyickim Hezbollahem terrorystycznego spisku przeciwko Egiptowi.

98,1 proc. uczestników przeprowadzonego w ubiegły wtorek i środę referendum zatwierdziło nową konstytucję Egiptu, ale Bractwo Muzułmańskie zbojkotowało głosowanie. W ramach swego politycznego planu tymczasowy rząd egipski zamierza rozpisać w tym roku wybory prezydenckie i parlamentarne, a jego kandydatem na prezydenta będzie najprawdopodobniej sprawujący obecnie zwierzchnią władzę nad państwem naczelny dowódca sił zbrojnych generał Abd el-Fatah es-Sisi.

Czytaj więcej w Money.pl
Nobliska nie dostała prawa wjazdu do Egiptu Jemeńskiej noblistce pokojowej Tawakkul Karman zamierzała wziąć udział w większym z dwóch siedzących protestów zwolenników Bractwa w Kairze.
Nakaz zatrzymania byłego prezydenta Egiptu Nakazano zatrzymać Mohammeda Mursiego na 15 dni za spiskowanie z radykalnym palestyńskim ugrupowaniem Hamas i ucieczkę z więzienia w 2011 roku.
Wybrali nowego premiera i prezydenta Egiptu Tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur ogłosił wczoraj, że wybory parlamentarne odbędą się najpewniej na początku przyszłego roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)