Antyromskie teksty piosenki zespołu Bracia Figo Fagot nie stanowiły przestępstwa nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych - uznała prokuratura i umorzyła śledztwo z zawiadomienia Stowarzyszenia Romów w Polsce.
- _ Postępowanie umorzono wobec braku znamion czynu zabronionego _ - powiedział Krzysztof Ćwirta, zastępca szefa Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście. Nie podał bliższych szczegółów.
Dodał, że decyzja zapadła jeszcze w październiku (o czym wtedy nie informowano) i jest nieprawomocna. Może się od niej odwołać Stowarzyszenie Romów w Polsce, które zawiadomiło prokuratora generalnego o przestępstwie nawoływania przez zespół do nienawiści na tle różnic narodowościowych.
Art. 256 kodeksu karnego stanowi: _ Kto publicznie (...) nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 _.
Jak podawała _ Gazeta Wyborcza _, zespół grał na juwenaliach niemal w całej Polsce. W jednej z jego piosenek są słowa: _ Nikt tak nie kradnie jak Cygan z cygańskiego taboru _ oraz _ A nie mówiłem, moja kochana, wyskrob, proszę, tego Cygana _. Inne piosenki zespołu zawierają np. takie słowa: _ Zakochałem się w aniele, Teraz mieszkam z świnią chlewie! Jezu wybacz mi, że zbiłem, Lecz tej suki nie zdzierżyłem _. W internecie zespół ten określa się jako _ grający prześmiewczą formę disco polo _.
-_ Mamy problem z wykrywalnością przestępstw rasistowskich i ksenofobicznych, prokuratury też powinny działać lepiej _ - mówił we wrześniu prokurator generalny Andrzej Seremet na szkoleniu dla około stu prokuratorów, którzy mają prowadzić takie śledztwa. W ocenie Seremeta w polskim prawie nie jest niezbędne wprowadzanie definicji _ mowy nienawiści _.
W każdej z 44 prokuratur okręgowych wybrano jedną jednostkę rejonową (lub dwie - jeśli zjawisko rasizmu czy ksenofobii jest na danym terenie znaczące), w których wytypowano po dwóch prokuratorów do prowadzenia śledztw ws. przestępstw rasistowskich lub ksenofobicznych.
W zeszłym roku do sądów w sprawach o przestępstwa na tle rasowym trafiły akty oskarżenia przeciwko 139 osobom. Wyroki skazujące zapadły wobec 59 osób.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Boni namawia do walki z mową nienawiści Powinniśmy wrócić do debaty nad projektami w sprawie mowy nienawiści złożonymi w Sejmie - uważa szef MAC Michał Boni. | |
Coraz więcej przestępstw "z nienawiści" Na 4 lipca wyznaczone zostało spotkanie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem w sprawie zwalczania przestępstw o charakterze rasistowskim. | |
Rasizm w Białymstoku. Przyjechał minister Minister Sienkiewicz przyjechał do miasta w związku z próbą podpalenia mieszkania, w którym mieszka m.in. obywatel Indii. |