Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Boss mafijnego gangu był wolontariuszem Czerwonego Krzyża

0
Podziel się:

Szef gangu kalabryjskiej mafii, pracował z oddaniem jako wolontariusz. Jeżdżąc w karetce ratował życie ludziom i był bardzo szanowany.

Boss mafijnego gangu był wolontariuszem Czerwonego Krzyża
(Wojciech Strozyk/Reporter)

Boss gangu kalabryjskiej mafii, który mieszkał na północy Włoch, w weekendy pracował z oddaniem jako wolontariusz Czerwonego Krzyża. O jego dwóch twarzach napisała prasa podkreślając, że gangster jeżdżąc w karetce ratował życie ludziom i był bardzo szanowany.

Soboty i niedziele 53-letni Giuseppe Puglisi poświęcał na pracę w wolontariacie w siedzibie Czerwonego Krzyża w miejscowości Cermenate koło Como, która znana jest jako teren działalności kalabryjskiej mafii 'ndranghety. Jej gangi przeniosły się między innymi do Lombardii i tam przeniknęły do struktur biznesu. Na nowym terytorium mafiosi kontynuują też tradycyjną przestępczą działalność, przede wszystkim wymuszanie haraczy i zastraszanie. W miasteczku Cermenate w ostatnich trzech latach zanotowano 400 takich przypadków.

Tam również z wielkim oddaniem pracował jako ochotnik w pogotowiu Giuseppe Puglisi, znany w świecie przestępczym pod pseudonimem Melangiana szef lokalnego gangu mafii z Kalabrii, najpotężniejszej we Włoszech.

W tygodniu jeździł do pracy do Szwajcarii, gdzie był zatrudniony jako spawacz. Była to zapewne _ przykrywka _ dla jego przestępczej działalności, podobnie być może, jak i wolontariat. Według śledczych boss zdobywał w ten sposób uznanie i poparcie mieszkańców, nieświadomych tego, kim jest.

Aresztowany został wraz z 40 innymi mafiosami, co wywołało szok w filii Czerwonego Krzyża. Nikomu, jak zapewniono, nie przyszłoby nawet do głowy, że człowiek tak bardzo szanowany i pełen poświęcenia może prowadzić podwójne życie. Złożył niezbędne oświadczenie o niekaralności, by móc jeździć w karetce pogotowia i posługiwać się defibrylatorem. Ratował ofiary wypadków i ludzi po zawałach. Spełniał- wyjaśnił Czerwony Krzyż- wszystkie warunki , by wchodzić w skład ekipy ratunkowej. Nie przejawiał też, mówią współpracownicy, żadnych niebezpiecznych cech.

Dopiero po jego zatrzymaniu okazało się, że już wcześniej był aresztowany i skazany przez sądy dwóch instancji za przynależność do mafii i handel narkotykami. Z zarzutów, jak niegdyś także wielu innych kalabryjskich mafiosów, oczyścił go Sąd Najwyższy.

Szef oddziału Czerwonego Krzyża z Cermenate Danilo Fasola , cytowany przez dziennik _ Corriere della Sera _ zapytał : _ Co mamy robić, żyć w klimacie podejrzeń? _. _ U nas zachowywał się dobrze, nigdy nie było z nim problemów _- zapewnił.

Przełożeni byłego już wolontariusza wyjaśnili, że zawsze proszą prokuraturę o sprawdzenie wiarygodności składanych deklaracji niekaralności, ale nigdy nie otrzymują od niej odpowiedzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Włoch przed sądem. W sprawie... 89-letni szef państwa zeznawał w majestatycznej komnacie Sala del Bronzino w Pałacu Prezydenckim na Kwirynale, a w przesłuchaniu uczestniczyło około 40 osób na czele z sędziami, adwokatami i ławnikami.
Przejęto majątek wart niemal pół miliarda euro Nieruchomości i inne dobra są własnością 75-letniego biznesmena Calcedonio Di Giovanniego z Palermo.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)