Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bośnia i Hercegowina na drodze do rewolucji? "20 lat po piekle miasta w płomieniach"

0
Podziel się:

Bilans zamieszek, które w piątek ogarnęły 33 miasta, to ponad 250 rannych.

Bośnia i Hercegowina na drodze do rewolucji? "20 lat po piekle miasta w płomieniach"
(PAP/EPA)

W Bośni i Hercegowinie, gdzie przez trzy dni trwały gwałtowne protesty przeciw bezrobociu, biedzie i bezczynności władz, w sobotę panował spokój. W Bihaciu, Konjiciu i Sarajewie odbyły się kilkusetosobowe zgromadzenia, które przebiegły bez żadnych incydentów.

Jednak, jak relacjonują światowe agencje, wielu ludzi nie tai oburzenia na władze. Bilans rozruchów, które w piątek ogarnęły 33 miasta, to ponad 250 rannych.

W sobotę spokój panował w Tuzli, Mostarze i Zenicy, gdzie w piątek demonstranci podpalili budynki administracji lokalnej. Gmach władz lokalnych podpalono też w Sarajewie, strażacy gasili go w nocy.

Nagłówek dziennika _ Oslobodjenje _ w sobotę głosił: _ Stan wojenny! Władza płonie! _. Agencje zauważają, że takich aktów przemocy nie było w Bośni i Hercegowinie (BiH) od wojny z lat 1992-1995. Cytowana przez AFP mieszkanka Sarajewa podkreśla, że smutno jest widzieć miasta w płomieniach _ w niecałe 20 lat po piekle _.

Protesty w Bośni. Rozruchy ogarniają niemal cały kraj

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/protesty-w-bosni-rozruchy-ogarniaja-niemal-caly-kraj-g653170.html) Protesty zaczęły się od Tuzli, która w ostatnich latach boleśnie odczuła zamykanie prywatyzowanych fabryk. Demonstranci domagali się działań przeciwko właścicielom czterech zakładów, które po prywatyzacji przestały wypłacać pensje, a w końcu ogłosiły bankructwo. Do byłych pracowników zakładów dołączyli się bezrobotni i młodzież. Protesty w Tuzli przybrały gwałtowny charakter, rozszerzając się też na inne miasta.

Pod presją ulicy szefowie administracji lokalnej w Sarajewie, Tuzli i Zenicy podali się do dymisji - pisze AFP.

Według Deutsche Welle w rezultacie prywatyzacji, którą rozpoczęto w Bośni i Hercegowinie w 1998 roku, pół miliona robotników znalazło się na ulicy, a 100 tys. straciło etaty. Bezrobocie w BiH według danych oficjalnych sięga aż 44 procent. Realne jest, jak ocenia bank centralny, niższe - na poziomie 27,5 proc., ponieważ wiele osób pracuje na czarno.

Równowartość przeciętnego wynagrodzenia to 420 euro. Jeden na pięciu mieszkańców żyje w ubóstwie.

_ - Politycy powinni zrozumieć, że obywatele wysłali im bardzo poważny sygnał, że mają dość politycznych kłótni i chcą innej przyszłości _ - powiedział cytowany przez AFP agencję politolog Srećko Latal.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)