Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Borg znów wzywa Rosję do rozmów w sprawie zakazu importu wieprzowiny z UE

0
Podziel się:

Komisarz wskazał, że ostatnie dowody naukowe świadczą o tym, że dwa wykryte 24 stycznia zakażenia dzików na obszarze przygranicznym Litwy z Białorusią są związane z nieskutecznymi próbami opanowania przedłużającego się występowania tej choroby w zachodnich regionach Rosji.

Borg znów wzywa Rosję do rozmów w sprawie zakazu importu wieprzowiny z UE
(PAP/Wojciech Pacewicz)

Komisarz UE ds. zdrowia Tonio Borg (na zdjęciu) ponownie wezwał Rosję do konstruktywnych rozmów ws. zakazu importu wieprzowiny z UE, jaki Rosja nałożyła w związku z wykryciem wirusa pomoru świń na Litwie. Wskazał też na dowody, że pomór przyszedł do UE z Rosji.

Rosja 29 stycznia zażądała od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu. Powodem było wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń. Także polski eksport tego mięsa na Wschód został wstrzymany.

Komisja Europejska była zdania, że Rosja nie powinna ograniczać importu wieprzowiny z UE ponad te kilka zainfekowanych i wyizolowanych już rejonów na Litwie i proponowała tymczasowo wykluczyć je z certyfikowania eksportu świń i wieprzowiny do Rosji. Rosjanie nie zaakceptowali jednak takiego rozwiązania.

Jak podkreślił dzisiaj komisarz, Rosja wprowadziła _ bezprecedensowe _ ograniczenia na import świń i mięsa wieprzowego ze wszystkich 28 państw członkowskich, mimo iż występowanie choroby ograniczone jest wyłącznie do określonego obszaru na Litwie.

_ - To embargo handlowe, wprowadzone przez Rosję dwa tygodnie temu, obowiązuje nadal, pomimo - nieskutecznej jak dotąd - prośby o spotkanie z moim rosyjskim odpowiednikiem i o przeprowadzenie rozmów technicznych na wysokim szczeblu. Raz jeszcze wzywam Federację Rosyjską do zaangażowania się w konstruktywne rozmowy w tej sprawie, w celu znalezienia satysfakcjonującego rozwiązania _ - oświadczył komisarz.

Borg ponownie wyraził gotowość do szybkiej podróży do Moskwy _ w celu znalezienia zadowalającego rozwiązania i wznowienia obrotu handlowego _.

Komisarz wskazał, że ostatnie dowody naukowe świadczą o tym, że dwa wykryte 24 stycznia zakażenia dzików na obszarze przygranicznym Litwy z Białorusią są związane _ z nieskutecznymi próbami opanowania przedłużającego się występowania tej choroby w zachodnich regionach Rosji i niedawnego jej przedostania się na terytorium Białorusi _. _ Rosjanie nie dostarczyli informacji ani dowodów na podjęcie środków mających na celu powstrzymanie dalszego rozprzestrzeniania się choroby na terytorium Unii Europejskiej _ - czytamy w oświadczeniu.

Borg podkreślił, że ograniczenia wprowadzone przez Rosję mają _ istotny gospodarczy wpływ na działalność europejskich producentów, są także nieproporcjonalne i sprzeczne z międzynarodowymi zasadami handlu _.

Do Rosji trafia jedna czwarta unijnego eksportu wieprzowiny, rocznie jest to ok. 700 tys. ton mięsa o wartości ok. 1,4 mld euro. Wartość polskiego eksportu mięsa wieprzowego do Rosji w 2012 r. wyniosła 43,5 mln euro, a w pierwszym półroczu 2013 r. Polska sprzedała na rosyjski rynek wieprzowinę o wartości 33,1 mln euro wobec 15,8 mln euro w pierwszych sześciu miesiącach 2012 r.

27 stycznia KE wydała decyzję, w której potwierdziła środki ostrożności przyjęte przez Litwę w związku z wykryciem u dzików groźnego dla świń wirusa afrykańskiego pomoru świń. Wśród tych środków jest m.in. zakaz eksportu świń i mięsa wieprzowego z sześciu południowych rejonów Litwy.

Zgodnie z dwustronnym porozumieniem z 2006 r. UE - Unia Celna (Rosja, Białoruś, Kazachstan), certyfikowane mięso powinno być wyprodukowane na terytorium wolnym m.in. od afrykańskiego pomoru świń.

Czytaj więcej w Money.pl
Kalemba chce rekompensaty od UE W związku z wykryciem na Litwie przypadków afrykańskiego pomoru świń, Rosja wstrzymała import wieprzowiny z całej Unii Europejskiej.
Embargo na unijne mięso jeszcze przez... _ - Wcześniej niż za dwa miesiące nie widzę perspektyw (zniesienia ograniczeń) - _ powiedział szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Siergiej Dankwert.
Groźna choroba zamyka eksport do Rosji Eksport wieprzowiny z terenu całej Unii Europejskiej do Rosji został wstrzymany. Powodem jest wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)