Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Boom na usługi prawnicze dzięki gospodarce

0
Podziel się:

Rozpędzona gospodarka napędza klientów kancelariom prawniczym, które znacznie zwiększają swoje obroty - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród prawników.

Boom na usługi prawnicze dzięki gospodarce

Rozpędzona gospodarka napędza klientów kancelariom prawniczym, które znacznie zwiększają swoje obroty - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród prawników.

Ponadto kancelarie szukają nowych pracowników. Coraz częściej ci najlepsi są pokupowani przez konkurencję.

Prawnicy optymistycznie podchodzą do tego co dzieje się w polskiej gospodarce. Wyraźna większość uważa, że trend wzrostu utrzyma się w najbliższym roku. Optymizm panuje też w odniesieniu do bezrobocia - 80 proc. badanych przewiduje, że będzie ono spadać, a tylko 2 proc., że rosnąć.

_ Sondażu WK Index, przeprowadzony przez firmę badawczą Ipsos w dniach od 15 maja do 11 czerwca wzięło udział 61 partnerów z największych kancelarii prawniczych. _ Zdecydowana większość badanych (80 proc.,) uważa, że firmy, z którymi współpracują, poprawiły i nadal będą poprawić wyniki ekonomiczne, spodziewają się oni także wzrostu inwestycji i zatrudnienia.

Mniej optymizmu mają prawnicy jeśli chodzi o napływ do Polski zagranicznego kapitału.

Złe prawo barierą rozwoju

Prawnicy za główne bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej uznają biurokrację i skomplikowane procedury administracyjno - prawne, pozapłacowe koszty pracy i inflację prawa.

Pomimo, że prawnicy pozytywnie oceniają sytuację w gospodarce, wskazują, że słaba jakość polskiego prawa i złe praktyki wymiaru sprawiedliwości mogą ograniczać możliwości rozwoju gospodarczego. Nadal krytycznie oceniana jest przewlekłość w polskich sądach.

Coraz więcej pracy dla adwokatów i radców

Najwięcej spraw przybyło prawnikom z zakresu obrotu nieruchomościami ( 72 procent.). Na drugim miejscu w tym rankingu są fuzje i przejęcia oraz obsługa prawna pozyskiwania kapitału. Mniej natomiast jest teraz m.in. spraw za kresu prawa własności intelektualnej i przemysłowej.

Szefowie ponad połowy ankietowanych kancelarii przewidują, że utrzyma się dotychczasowe tempo wzrostu popytu na ich usługi. Spodziewają się jednocześnie, iż ceny na te usługi się nie zmienią albo będą rosły tak jak dziś.

Większa liczba zleceń dla kancelarii natychmiast przekłada się na rynek pracy dla adwokatów i radców prawnych. Aż 85 proc. kancelarii planuje zatrudnić nowych prawników, przede wszystkim doświadczonych adwokatów, radców prawnych i konsultantów. Coraz częściej ci najlepsi są pokupowani przez konkurencję.

Sprzeciw wobec ustalania maksymalnych stawek dla prawników

Zdecydowana większość ankietowanych (84 proc.) sprzeciwia się propozycji ministra sprawiedliwości, który proponuje ustalenie stawek maksymalnych dla adwokatów i radców prawnych. Zdecydowany opór wywołuje obowiązek składania przez prawników oświadczeń majątkowych w urzędach skarbowych. Ponad połowa ankietowanych adwokatów i radców jest przeciwna prowadzeniu rejestrów umów z klientami.

wiadomości
prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)