Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Boko Haram zaatakowało kampus uniwersytecki w Nigerii. Jatka

0
Podziel się:

Terroryści samobójcy zaatakowali kampus instytutu uniwersyteckiego w Kano. Eksplozja materiałów wybuchowych, które miał na sobie jeden z napastników, spowodowała śmierć trzynastu osób, a 34 odniosły rany.

Boko Haram zaatakowało kampus uniwersytecki w Nigerii. Jatka
(PAP/EPA)

13 osób zginęło, a 34 zostały ranne wskutek ataku, jaki fanatyczni zamachowcy samobójcy z Boko Haram przypuścili na kampus uniwersytecki w Kano na północy Nigerii. Islamska sekta terrorystyczna związana z Al-Kaidą zabiła już 4 000 osób.

Terroryści samobójcy zaatakowali kampus Federalnego Instytutu Uniwersyteckiego w Kano. Policja otworzyła do nich ogień. Eksplozja materiałów wybuchowych, które miał na sobie jeden z napastników, spowodowała śmierć trzynastu osób, a 34 odniosły rany. Większość zginęła lub została ranna w sali wykładowej, do której wdarli się zamachowcy.

Któryś z napastników krzyknął, zanim zginął: _ Mówicie, że Boko Haram już nie istnieje?! _.

Eksplozja ładunku wybuchowego w sali wykładowej była tak silna, że sufit runął na podłogę i fala podmuchu wyrwała ze ścian okna audytorium, w którym odbywał się właśnie wykład.

W maju 2014 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ umieściła Boko Haram na liście organizacji terrorystycznych.

Sekta rozpoczęła stosowanie przemocy na dużą skalę w 2009 roku, gdy zginął przy próbie ucieczki z więzienia jej założyciel Mohamed Yusuf. Od tego czasu w Nigerii mnożą się ataki terrorystyczne, których sprawcami są głównie członkowie Boko Haram.

26 sierpnia 2011 r. terroryści religijni z tej organizacji dokonali ataku na siedzibę biura ONZ w Abudży, zabijając 24 osoby. W Boże Narodzenie tego samego roku wskutek zamachów na chrześcijańskie kościoły zginęły 44 osoby.

Boko Haram kampanię terrorystyczną w nigeryjskim stanie Kano rozpoczęła 20 stycznia 2012 roku, zabijając 250 ludzi. Była to zemsta za odrzucenie ultimatum sekty w sprawie wypuszczenia z więzień jej członków.

14 kwietnia 2014 r. fanatycy z Boko Haram uprowadzili z internatu szkoły w Chibok w północno-wschodniej Nigerii 129 dziewcząt. Kilka godzin później w Abudży, stolicy Nigerii, zginęło w zamachu bombowym 75 osób.

W dniach od 17 do 19 kwietnia zdołały uciec 44 spośród uprowadzonych uczennic. Na podstawie ich zeznań ustalono, że niektóre były gwałcone po kilkanaście razy dziennie.

10 sierpnia tego roku członkowie Boko Haram uprowadzili w toku krwawego napadu na miejscowość Doron Baga w stanie Borno na północy Nigerii około setki dziewcząt i chłopców. Dwa tygodnie później Boko Haram ogłosiła utworzenie kalifatu w miejscowości Gwoza. Ma to być pierwszy krok do proklamowania Państwa Islamskiego w Nigerii na wzór kalifatu w Iraku i Syrii. Na razie _ państwo _ Boko Haram kontroluje 13 miejscowości w nigeryjskich stanach Adamawa i Borno.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie bombardują islamistów i grożą Syrii Nalot pod Bagdadem przeprowadzono na prośbę irackich wojsk atakowanych przez dżihadystów. Odpowiemy na wszelkie próby zestrzelenia przez syryjską obronę przeciwlotniczą - grozi Biały Dom.
Waszyngton apeluje: pozostańcie w domach Władze Ugandy poinformowały o wykryciu komórki terrorystycznej, która prawdopodobnie planowała atak terrorystyczny.
Ofensywa islamistów w kolejnym kraju Boko Haram zdobywa coraz większą część terytorium Nigerii. Oblegają Maiduguri, stolicę stanu Borno.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)