Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Boko Haram przyznało się do ataku na miasto Baga w Nigerii

W rezultacie ataku i masakry dokonanej niedawno przez islamistów zginęło kilkaset osób. Dokładna liczba ofiar nie jest znana.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przywódca skrajnego ugrupowania Boko Haram Abubakar Shekau przyznał w nagraniu wideo umieszczonym wczoraj wieczorem w internecie, że to bojówki tego ugrupowania dokonały na początku stycznia krwawej rzezi w mieście Baga, w północno-wschodniej Nigerii.

W rezultacie ataku i masakry dokonanej wówczas przez islamistów w tym mieście i kilku innych miejscowościach na wybrzeżach jeziora Czad zginęło kilkaset osób. Dokładna liczba ofiar nie jest znana.

Amnesty International określiła ten atak jako _ najtragiczniejszy i najbardziej destruktywny _ od czasu rozpoczęcia operacji bojowych przez Boko Haram 6 lat temu.

_ - Zabiliśmy mieszkańców Bagi, zabiliśmy ich jak nakazał nam nasz Bóg w jego Księdze _ - powiedział Shekau w trwającym 35 minut nagraniu. Zagroził też, że Boko Haram zaatakuje sąsiednie kraje - Niger, Czad i Kamerun - za to, że wysłały one swoich żołnierzy do walki z islamistami.

Zobacz materiał BBC o rzezi w Badze

Sytuacja w Nigerii była wczoraj wieczorem przedmiotem rozmowy telefonicznej prezydentów USA i Francji Baracka Obamy i Francoisa Hollande'a. Według komunikatu Białego Domu, podkreślono konieczność pomocy Nigerii w walce z Boko Haram i w przeprowadzeniu wiarygodnych wyborów.

Boko Haram dąży do ustanowienia na północy Nigerii islamskiego państwa wyznaniowego, w którym obowiązywałoby prawo szariatu.

Czytaj więcej w Money.pl
Krwawe walki w Nigerii. Wielu zabitych Po trwającej wiele godzin wymianie ognia z islamistami żołnierze opuścili w sobotę bazę położoną nad jeziorem Czad.
Tysiące Nigeryjczyków uciekają z kraju. Powód? Nigerią wstrząsnęły ostatnio zamachy samobójcze dokonane przez trzy ok. 10-letnie dziewczynki. W atakach zginęło blisko 20 osób.
Miasto "praktycznie przestało istnieć". Atak W sobotę armia rządowa opuściła bazę wojskową, mieszczącą się w tym mieście.
Tagi: działalność boko haram, nigeria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz