Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bojkot Olimpiady. Politycy i media poparły decyzję Gaucka

0
Podziel się:

Organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch uznała dzisiaj decyzję Gaucka za mocny sygnał, zwracający uwagę opinii publicznej na przypadki naruszania praw człowieka w Rosji.

Bojkot Olimpiady. Politycy i media poparły decyzję Gaucka
(Tohma/cc/wikipedia)

Decyzja prezydenta Niemiec Joachima Gaucka (na zdjęciu) o rezygnacji z przyjazdu na organizowaną w Soczi w lutym 2014 roku zimową olimpiadę spotkała się z szerokim poparciem wśród niemieckich polityków i mediów.

Organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch uznała dzisiaj decyzję Gaucka za _ mocny sygnał _, zwracający uwagę opinii publicznej na przypadki naruszania praw człowieka w Rosji oraz problemy przy budowie miasteczka olimpijskiego w Soczi.

Pełnomocnik niemieckiego rządu ds. praw człowieka Markus Loening powiedział, że postawa prezydenta jest _ wspaniałym gestem poparcia dla wszystkich obywateli rosyjskich, którzy walczą o wolnośćwolność słowa, demokrację i prawa obywatelskie _. _ Olimpiada była pomyślana jako carskie igrzyska _ - podkreślił polityk, dodając, że władze rosyjskie najwyraźniej się przeliczyły.

Decyzję Gaucka poparli też Zieloni, tradycyjnie przywiązujący wielką wagę do obrony praw człowieka. Przewodniczący klubu parlamentarnego Zielonych Anton Hofreiter wezwał w rozgłośni Deutschlandfunk innych niemieckich polityków do wzięcia przykładu z prezydenta. _ Niemiecka polityka powinna zbojkotować zimową olimpiadę w Soczi _ - powiedział Hofreiter. Zaproponował, by do Soczi pojechali przedstawiciele komisji praw człowieka Bundestagu, którzy na miejscu obserwowaliby przebieg igrzysk. Zastrzegł, że bojkot nie powinien dotyczyć sportowców.

Oba największe niemieckie dzienniki - _ Sueddeutsche Zeitung _ i _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ - przyznały Gauckowi rację.

_ Prezydent myśli inaczej niż zwykli politycy. Nie pyta, jaki skutek będą miały jego działania, lecz zwraca się o radę do swego sumienia. Czy chcę uczestniczyć w inscenizacji, której celem jest wzmocnienie niedemokratycznego reżimu i postawienie go na piedestale? _ - czytamy w _ SZ _. _ Sumienie Gaucka najwidoczniej odpowiedziało mu: nie. Dysydent dysponuje wolnością (wyboru), pozwalającą mu na zachowanie wierności własnemu sumieniu, nawet wtedy, jeśli nie można w ten sposób niczego zmienić. Taki sposób myślenia zachwiał już niejednym państwem opartym na bezprawiu _ - napisał komentator _ SZ _.

_ FAZ _ zapewnia, że decyzja prezydenta nie jest skierowana przeciwko sportowcom. _ Gauck nie chce jedynie pozwolić na to, by prezydent Rosji Władimir Putin zinstrumentalizował go tak, jak uczynił to z MKOl. To dobrze, że nie jedzie do Soczi _ - pisze autor komentarza.

Gazeta krytykuje działaczy MKOl za to, że _ nie zważając na wartości zapisane w Karcie Olimpijskiej zaprzedali się agentowi KGB _. _ Gest prezydenta kieruje uwagę na MKOl jako organizację współodpowiedzialną za kryzys _ - czytamy w _ FAZ _.

Urząd prezydenta potwierdził w niedzielę wiadomość podaną przez tygodnik _ Der Spiegel _, że Gauck nie uda się na olimpiadę zimową w Soczi. Rzeczniczka prezydenta, próbując złagodzić wymowę tego gestu, zwróciła uwagę na brak sztywnych zasad dotyczących udziału niemieckich prezydentów w olimpiadach. Przypomniała, że w 2010 roku ówczesny prezydent Horst Koehler nie pojechał na igrzyska w kanadyjskim Vancouver.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Niemiec bojkotuje olimpiadę w Soczi Joachim Gauck nie weźmie udziału w zimowej olimpiadzie - potwierdziła jego rzeczniczka. To ze względu na naruszenia praw człowieka i prześladowanie opozycji w Rosji.
Olimpijski znicz odwiedził przestrzeń kosmiczną Kosmiczny spacer ze zgaszonym zniczem olimpijskim odbyło dwóch kosmonautów.
Zapłonął olimpijski ogień. Zobacz ceremonię Dla uczestników zimowych igrzysk w Soczi to znak, że nadszedł ostatni etap przygotowań do sportowych zmagań.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)