Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bohaterowie afer gospodarczych mogą pozostać bezkarni?

0
Podziel się:

W lipcu 2015 roku wchodzą w życie nowe przepisy Kodeksu postępowania karnego. Najwięcej kontrowersji budzi konieczność włączania do sprawy jako dowodu tak zwanych opinii prywatnych.

Bohaterowie afer gospodarczych mogą pozostać bezkarni?
(Haikik/Dreamstime)
bECGAAqd

Zdaniem śledczych, po zmianach prawnych bohaterowie największych afer gospodarczych mogą pozostać bezkarni.

W lipcu 2015 roku wchodzą w życie nowe przepisy Kodeksu postępowania karnego. Najwięcej kontrowersji budzi konieczność włączania do sprawy jako dowodu tak zwanych _ opinii prywatnych _, czyli sporządzonych na zlecenie oskarżonego. Zwłaszcza w sprawach gospodarczych może to stawiać w uprzywilejowanej sytuacji oskarżonych, których status materialny pozwoli na zasięganie takich opinii, nawet za granicą, bez względu na koszty - tłumaczy Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Generalnej na łamach Pulsu Biznesu.

Tymczasem budżet tej instytucji jest bardzo ograniczony. W 2013 roku przy ponad milionie prowadzonych śledztw wydatki na biegłych wyniosły prawie 60 milionów złotych. Martyniuk dodaje, że chodzi również o dostęp do najlepszych biegłych. Po zmianie przepisów ten czas oczekiwania na biegłych na pewno się wydłuży, bo takich ekspertyz prawdopodobnie trzeba będzie robić więcej - mówi.

bECGAAqf

Resort sprawiedliwości zapewnia, że chodzi o przyspieszenie postępowań. Dlatego będzie możliwe przesłuchanie tylko wybranej grupy świadków. Zmieni się jedynie ranga zgromadzonych przez śledczego dowodów i sposób wprowadzenia ich do procesu, poprzez aktywnie działającego prokuratora - zapewnia ministerstwo.

Krytycy proponowanych zmian przekonują, że procesy zmienią się w rozprawy w stylu amerykańskim, gdzie sędzia jest biernym arbitrem i rozstrzyga, która ze stron będzie bardziej przekonująca. Zwolennicy propozycji resortu argumentują, że nowe przepisy doprowadzą do równowagi między stronami procesu.

Czytaj więcej w Money.pl
Już jest długo oczekiwane zeznanie Snowdena Zdaniem byłego agenta, masowa inwigilacja - w którą sam był zaangażowany - nie tylko narusza prawo, ale także stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i życia.
Skandal we Francji. Wszystko przez nagrania Doradca Sarkozy'ego, dziennikarz, polityk i idol skrajnej prawicy Patrick Buisson nagrywał w latach pracy dla prezydenta rozmowy z nim, jego współpracownikami i drugą żoną, Carlą Bruni.
Prezesi Agencji Rynku Rolnego przed sądem Sąd Okręgowy w Białymstoku rozpatruje apelacje w procesie dwóch byłych prezesów ARR, oskarżonych o przekroczenie uprawnień przy zatrudnianiu pracowników.
bECGAAqG
KOMENTARZE
(0)