Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bogdan Borusewicz: namówiłem Wałęsę na strajk, bo miał cechy przywódcze

0
Podziel się:

Strajk sierpniowy jest najważniejszym dokonaniem mojego życia - oświadczył Borusewicz.

Bogdan Borusewicz: namówiłem Wałęsę na strajk, bo miał cechy przywódcze
(Slavek/CC/Flickr)

Sierpień '80 był sukcesem całego zespołu kierującego strajkiem - powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Podkreślił, że to on strajk przygotował i namówił do zaangażowania Lecha Wałęsę, który wykazał wybitne cechy przywódcze.

_ Strajk sierpniowy jest najważniejszym dokonaniem mojego życia _ - oświadczył Borusewicz. Zaznaczył, że Wałęsa wykazał w nim _ wybitne cechy przywódcze _.

Marszałek Senatu po raz pierwszy publicznie odniósł się w ten sposób do dyskusji o tym, czy to on, czy Wałęsa przewodził strajkowi w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Spór wywołała wypowiedź Henryki Krzywonos, która rolę przywódczą przypisała Borusewiczowi, oraz późniejsze emocjonalne komentarze Wałęsy.

Borusewicz wyjaśnił na konferencji prasowej, dlaczego z opóźnieniem zabiera głos w tej dyskusji: _ Wiem, że wielu z państwa próbowało się do mnie dodzwonić, ale byłem w Mongolii. (....) Natychmiast po powrocie zdecydowałem, żeby się z wami spotkać _.

I przedstawił swój punkt widzenia: _ Ja ten strajk przygotowałem. Podjąłem decyzję o jego przeprowadzeniu i także namówiłem Lecha, żeby w ten strajk wszedł, tzn. wskazałem jego, ale to nie oznacza, że stworzyłem przywódcę tego strajku. (...) Lech Wałęsa ciągnął ten strajk, a ja z tyłu pchałem ten strajk _.

Zdaniem marszałka sukces Sierpnia '80 był sukcesem całego zespołu kierującego strajkiem, w którym oprócz niego i Wałęsy byli: Andrzej Gwiazda, Andrzej Kołodziej, Bogdan Lis, Alina Pienkowska i Anna Walentynowicz. _ To był ten zespół dogadany i który ze sobą współpracował i który podejmował wspólne decyzje _ - powiedział.

Marszałek podkreślił ponadto, że _ każdy z tych ludzi ma prawo do własnej oceny, mówienia o swoich sukcesach i o swoich błędach _. _ Dla mnie i dla mojego pokolenia jest istotne to, co zrobiliśmy wspólnie. Jest istotne, żebyśmy tego nie zmarnowali. Ja jestem po to w polityce i po to jestem marszałkiem, aby tego pilnować _ - powiedział Borusewicz.

Dodał, że nie da się wciągnąć nikomu w awanturę personalną dotyczącą tamtych wydarzeń. Jak podkreślił, dla niego wydarzenia Sierpnia '80 są sprawami historycznymi, które powinni oceniać historycy, a nie aktywni politycy.

_ Jedna rzecz stała się dobra, że media zainteresowały się znowu tym wielkim zwycięstwem, czyli Sierpniem '80. To jest historia, którą powinno się szczycić i wszyscy mają do niej prawo _ - powiedział Borusewicz. Dodał, że wydawałoby się, że te wydarzenia nigdy nie będą przedmiotem konfliktów personalnych.

_ To dobrze, że Borusewicz powiedział prawdę, że byłem przywódcą strajku _ - tak Wałęsa skomentował wypowiedź Borusewicza w piątek w Radiu Zet. _ Czułbym się jednak bardziej usatysfakcjonowany, gdyby Borusewicz przeprosił za to, że nie zareagował od razu _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie konieczna nowelizacja budżetu? Wskaźniki wzrostu, które rząd przyjął jako podstawę ustawy budżetowej, mogą się nie potwierdzić - mówi Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu.
Wałęsa zostanie oficjalnie skrytykowany? Janusz Palikot podkreślił, że konstytucja gwarantuje, iż każdy obywatel - bez względu na orientację seksualną - ma te same prawa.
Wałęsa nie będzie przepraszał gejów - _ Powiedziałem tylko, że mniejszości, którym oddaję wszelkie honory, nie powinny się afiszować i narzucać _- stwierdził były prezydent.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)