Notowania

nowy rząd tuska
08.11.2011 20:27

Bogdan Borusewicz marszałkiem Senatu. Po raz trzeci z rzędu

Za kandydaturą Borusewicza w tajnym głosowaniu opowiedziało się 63 senatorów, za Stanisławem Karczewskim z PiS - 31.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Slavek/CC/Flickr)

Bogdan Borusewicz (PO) został wybrany na marszałka Senatu VIII kadencji podczas inauguracyjnego posiedzenia izby. Jest pierwszym w najnowszej historii polskiego parlamentaryzmu politykiem, który swoją funkcję będzie pełnił przez trzy kolejne kadencje (od 2005 roku).

Jego kontrkandydatem był Stanisław Karczewski (PiS). Za kandydaturą Borusewicza w tajnym głosowaniu opowiedziało się 63 senatorów, za Karczewskim - 31.

Tuż po wyborze Borusewicz powiedział, że ponowny wybór na marszałka Senatu jest dla niego olbrzymim zaszczytem, a także zobowiązaniem. Podkreślił, że senatorowie VIII kadencji pomimo przynależności partyjnej powinni zawsze pamiętać, że mandat dali im przede wszystkim wyborcy.

_ - Mam też nadzieję, że wszyscy będziemy mieli na uwadze dobro oraz powagę Senatu i dobro Rzeczypospolitej, bo przyszliśmy tutaj, aby tym wartościom służyć _ - powiedział Borusewicz.

Nowo wybrany marszałek Senatu powiedział później dziennikarzom, że wszyscy senatorowie muszą _ wypośrodkować _ swoje działanie między koniecznością związaną z przynależnością partyjną a własnym sumieniem. _ - To nie jest łatwa rola, ale jest to możliwe _ - podkreślił.

Borusewicz zadeklarował także, że podczas 4-letniej kadencji chce współpracować ze wszystkimi senatorami, włącznie z klubem opozycyjnym PiS. _ - Jestem pewny, że ta współpraca będzie służyła także dobru Polski, bo takie mamy wszyscy zobowiązanie _ - zaznaczył.

W Senacie VIII kadencji zasiada 63 senatorów PO, 31 senatorów PiS, 2 senatorów PSL. Jeden z nowo wybranych senatorów został zgłoszony przez Komitet Wyborców Rafała Dutkiewicza (inicjatywa Obywatele do Senatu); jest też trzech senatorów niezależnych: Marek Borowski, Włodzimierz Cimoszewicz i Kazimierz Kutz.

Po wyborze na marszałka Senatu VIII kadencji Bogdana Borusewicza (PO) izba przerwała obrady do środy do godziny 12. Wówczas wybrani zostaną wicemarszałkowie Senatu.

więcej na temat nowego rządu w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t79477.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bogdan;borusewicz;znow;zostanie;marszalkiem,142,0,934798.html) Senator PO pobije rekord? Jest blisko Ponowny wybór Borusewicza na marszałka Senatu zależy w głównej mierze od wyłącznej decyzji premiera.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t79479.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nie;mam;zludzen;oni;wykorzystaja;smolensk,169,0,761001.html) Nie mam złudzeń, oni wykorzystają Smoleńsk Marszałek Senatu skrytykował propozycje uchwał w sprawie raportu MAK.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t130659.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;chce;chronic;krzyz;na;pierwszym;posiedzeniu;sejmu,113,0,961905.html) PiS chce chronić krzyż. Już w tej chwili Szef klubu Mariusz Błaszczak krytykuje też marszałek Sejmu Ewę Kopacz.
Tagi: nowy rząd tuska, bogdan borusewicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz