Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Boeing 777 mógł "zawrócić przed zniknięciem z radarów"

0
Podziel się:

Zmobilizowano służby wywiadowcze i poinformowano agencje antyterrorystyczne kilku państw.

Boeing 777 mógł "zawrócić przed zniknięciem z radarów"
(PAP/EPA)

Wojskowy radar wykazał, że zaginiony Boeing 777, krótko po starcie ze stolicy Malezji Kuala Lumpur, mógł zawrócić na swojej trasie do Pekinu - poinformował dzisiaj szef malezyjskich sił powietrznych. Władze badają hipotezę o zamachu terrorystycznym.

Aktualizacja: godzina 20:15

Zarząd wietnamskiego lotnictwa cywilnego poinformował, że samolot wietnamskiej marynarki wojennej znalazł dwa obiekty mogące stanowić części zaginionego Boeinga 777 linii Malaysian Airlines.

Nie ma jeszcze pewności, czy znaleziono fragmenty szczątków samolotu, ponieważ było już ciemno, gdy pilot zauważył te przedmioty u południowych wybrzeży Wietnamu - podał zarząd lotnictwa cywilnego

Na miejsce, gdzie zauważono domniemany fragment boeinga, zostaną wysłane w poniedziałek rano dodatkowe samoloty.

Ze względu na zmierzch zakończyły się już poszukiwania z powietrza. Oprócz części, śladem jest też plama oleju, którego próbki już są badane.

_ Oglądając nagranie z radaru zdaliśmy sobie sprawę, że możliwe, iż samolot zawrócił _ - powiedział Rodzali Daud. _ Jedna z hipotez głosi, że maszyna wróciła w stronę Kuala Lumpur _, skąd wyleciała z 239 osobami na pokładzie - dodał.

Pilot powinien poinformować linie lotnicze i kontrolerów lotów o zmianie trasy, co w tym przypadku nie miało miejsca.

Władze Malezji badają obecnie hipotezę o zamachu terrorystycznym na pokładzie samolotu linii lotniczych Malaysian Airlines, który zaginął nad Morzem Południowochińskim - oświadczył wcześniej malezyjski minister obrony i transportu Hishammuddin Hussein.

Służby bezpieczeństwa państwa sprawdzają dane dotyczące czterech pasażerów, którzy wsiedli na pokład samolotu m.in. posługując się dwoma skradzionymi europejskimi paszportami. _ Jednocześnie zmobilizowano nasze służby wywiadowcze i poinformowano agencje antyterrorystyczne (...) wszystkich zainteresowanych państw _ - powiedział minister.

Lista pasażerów wydana przez przewoźnika zawiera nazwiska dwóch Europejczyków: Austriaka Christiana Kozela i Włocha Luigiego Maraldiego, którzy - według służb dyplomatycznych ich krajów - nie przebywali w samolocie, natomiast w 2013 roku w Tajlandii skradziono im paszporty.

Na ich nazwiska i jeszcze dwa inne - jak podały źródła zbliżone do dochodzenia - kupiono bilety u chińskiego przewoźnika China Southern Airlines.

Media w USA podały, że amerykańskie Federalne Biuro Śledcze wyśle do Malezji swoich ekspertów, aby pomóc w śledztwie dotyczącym zaginięcia maszyny. Dziennik _ Los Angeles Times _ napisał, że również FBI próbuje wyjaśnić, czy w samolocie doszło do zamachu terrorystycznego.

_ Do tej pory wszystko, co się stało, pozostaje zagadką _ - powiedział anonimowo wysoki rangą agent amerykańskiej policji federalnej.

Interpol poinformował w niedzielę, że bada _ kolejne podejrzane paszporty _ pasażerów zaginionego Boeinga 777 Malaysian Airlines. Władze Malezji oraz agenci FBI badają hipotezę o zamachu terrorystycznym.

Biuro Interpolu w Rzymie podało, że co najmniej dwa paszporty, użyte przez osoby wchodzące na pokład zaginionego samolotu były zarejestrowane w jego bazach jako skradzione lub zagubione, a międzynarodowa agencja policyjna bada teraz _ kolejne podejrzane paszporty _.

_ Jest jeszcze za wcześnie, by wyciągać wnioski na temat powiązań między skradzionymi paszportami a zaginionym samolotem, ale jest to w oczywisty sposób bardzo niepokojące, że jakiś pasażer mógł wejść na pokład samolotu, obsługujący międzynarodowe połączenie, posługując się skradzionym paszportem, zarejestrowanym w bazie danych Interpolu _ - napisał sekretarz generalny agencji Ronald Noble w oświadczeniu.

Lista pasażerów wydana przez przewoźnika zawiera nazwiska dwóch Europejczyków: Austriaka Christiana Kozela i Włocha Luigiego Maraldiego, którzy - według służb dyplomatycznych ich krajów - nie przebywali w samolocie, natomiast w 2013 roku w Tajlandii skradziono im paszporty.

Interpol podkreśla, że nikt nie sprawdził w ich bazie autentyczności dwóch skradzionych paszportów, których użyto, by dostać się na pokład zaginionego Boeinga. Agencja kontaktuje się teraz ze swymi biurami w innych krajach, by ustalić prawdziwą tożsamość pasażerów, którzy posłużyli się cudzymi dokumentami.

Do Malezji mają także polecieć biegli amerykańskiej Narodowej Rady ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) oraz specjaliści z zakładów lotniczych Boeinga, aby pomóc władzom w wyjaśnieniu zaginięcia maszyny. W niedzielę rano wietnamskie statki i samoloty wznowiły poszukiwania zaginionego malezyjskiego Boeinga 777 z 227 pasażerami i 12 członkami załogi na pokładzie. Mimo spostrzeżenia na morzu plam paliwa, nie odnaleziono śladów maszyny. Boeing zniknął z radarów w sobotę mniej niż godzinę po starcie z lotniska w Kuala Lumpur. Linie lotnicze Malaysia Airlines oświadczyły w niedzielę, że _ obawiają się najgorszego _.

Morze Południowochińskie przeszukują też samoloty i statki innych państw. W akcji biorą udział jednostki malezyjskie, chińskie, amerykańskie, filipińskie i singapurskie.

Czytaj więcej w Money.pl
Z Guantanamo do Wielkiej Brytanii. Al-Kaida... Zatrzymani przygotowywali plan działań o charakterze wywiadowczym. Na razie nie było zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego - powiedział przedstawiciel brytyjskiej policji Shaun Edwards.
Zabili 21 osób. Ciała wrzucili do studni Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka żołnierze ISIL dokonali egzekucji 17 osób w Haritan, na północny zachód od Aleppo. Ciała zabitych, wśród których są bojownicy syryjskiej opozycji.
Rosyjskie lotniska zagrożone? Nowe wytyczne Federalna Agencja Transportu Lotniczego Rosji (Rosawiacja) zaostrzyła środki bezpieczeństwa na wszystkich lotniskach na terytorium Federacji Rosyjskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)