Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Blaise Compaore - były prezydent Burkina Faso uciekł z kraju?

0
Podziel się:

Compaore sprawował władzę od 1987 roku. W piątek podał się do dymisji po manifestacjach przeciwko jego rządom. Władzę w Burkina Faso przejęli wojskowi.

Blaise Compaore
Blaise Compaore (PAP/EPA)

Były prezydent Burkina Faso przebywa w stolicy sąsiadującego z tym krajem Wybrzeża Kości Słoniowej. Według świadków, Blaise Compaore zamieszkał w luksusowym hotelu w Jamusukro. Według innych źródeł, były prezydent wraz ze swą rodziną przebywa w kurorcie w pobliżu Abidżanu.

Compaore sprawował władzę od 1987 roku. Wczoraj podał się do dymisji po manifestacjach przeciwko jego rządom. Władzę w Burkina Faso przejęli wojskowi.

Demonstracje rozpoczęły się w tym tygodniu w związku z zapowiedzią nowelizacji konstytucji. Przewidywała ona, że sprawujący od 27 lat władzę Blaise Compaore mógłby rządzić jeszcze 5 lat.

Po manifestacjach i podpaleniu budynku parlamentu przez uczestników demonstracji odwołano głosowanie w tej sprawie. Prezydent odmawiał ustąpienia ze stanowiska i proponował kompromisowe rozwiązanie - pozostanie u władzy do przyszłego roku. W końcu jednak złożył rezygnację.

Władze przejmuje wojskowy - podpułkownik Zida

Podpułkownik Issaac Zida oświadczył, że przejmuje władzę w Burkina Faso, obejmując funkcję szefa państwa - podało radio Omega. Najwyraźniej jest to pucz przeciwko dowódcy wojska, gen. Honore Traore, który przejął władzę kilka godzin wcześniej - podaje Reuters.

_ - Obejmuję obowiązki głowy państwa i wzywam regionalne ugrupowanie państw Afryki Zachodniej ECOWAS i wspólnotę międzynarodową, by okazała zrozumienie i wsparcie dla nowych władz _ - brzmi treść oświadczenia, które Zida odczytał na antenie radia Omega i w telewizji BF1.

Wiadomość nadeszła, gdy żyjący niedaleko pałacu prezydenckiego mieszkańcy Wagadugu usłyszeli w sobotę we wczesnych godzinach rannych trwającą kilka minut strzelaninę - odnotowuje agencja Reutera, nie podając jednak więcej szczegółów.

Dotychczasowy prezydent Burkiny Faso Blaise Compaore ustąpił w piątek po 27 latach po fali protestów w kraju w związku z zamiarem wydłużenia przez niego urzędowania.

Jak oświadczył podpułkownik Zida, były prezydent _ znajduje się w bezpiecznym miejscu _ oraz _ w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej _.

Jeszcze w czwartek Compaore zapowiadał, że przez rok zachowa władzę do czasu wyborów. Chciał w nich startować na kolejną kadencję i w tym celu parlament miał głosować nad umożliwiającą to nowelizacją konstytucji.

Jednak w czwartek protestujący przeciw dalszej władzy Campaore dokonali szturmu na siedzibę Zgromadzenia Narodowego. Nie chcieli oni dopuścić do głosowania nad projektem nowelizacji. Głosowanie zawieszono, a wojsko oznajmiło, że Zgromadzenie Narodowe zostało rozwiązane, i zapowiedziało utworzenie rządu tymczasowego.

Bilans zamieszek i protestów nie jest pewny. Kręgi opozycyjne mówią o 30 zabitych i setce rannych, ale AFP udało się potwierdzić jedynie, że w Wagadugu, stolicy Burkiny Faso, zginęły cztery osoby, a sześć zostało ciężko rannych.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)