Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Birma: Pierwszy w historii kongres opozycyjnej Ligi na rzecz Demokracji

0
Podziel się:

Sam fakt, że autorytarne birmańskie władze zgodziły się na kongres, jest oznaką reform politycznych, do jakich doszło w ostatnich latach w tym kraju.

Birma: Pierwszy w historii kongres opozycyjnej Ligi na rzecz Demokracji
(Jazz Editions/ABACA/EAST NEWS)

Birmańska Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD), na której czele przywódczyni opozycji Aung San Suu Kyi, rozpoczęła dziś w Rangunie pierwszy w swojej 25-letniej historii kongres, podczas którego 900 delegatów wybierze przywództwo partii.

Jak podkreśla agencja Associated Press sam fakt, że autorytarne birmańskie władze zgodziły się na trwający do niedzieli kongres jest oznaką reform politycznych, do jakich doszło w ostatnich latach w tym kraju.

Kongres jest też sprawdzianem dla NLD, która próbuje przekształcić się z partii, na której czele stała jedna osoba w skuteczną i dobrze zorganizowaną opozycję przed zaplanowanymi na rok 2015 wyborami parlamentarnymi. Przedstawiciele Ligi mają nadzieję, że uda się wypracować struktury i sposób działania odzwierciedlające jej demokratyczne ideały i przyciągnąć do partii więcej ludzi młodych.

_ - Nasza partia musi być odnowiona i zreformowana _ - przekonuje 86-letni Tin Oo, jeden z współzałożycieli Ligi.

Dotychczas pod autorytarnymi rządami junty wojskowej NLD nie mogło zwoływać kongresów, a jej przywódcy byli wyznaczani.

Narodowa Liga na rzecz Demokracji powstała w 1988 roku. W 1990 roku NLD wygrała wybory parlamentarne, ale rządząca krajem junta wojskowa zignorowała ich rezultaty. Na ponowne wybory wojskowi zezwolili dopiero w 2010 roku. NLD zbojkotowała głosowanie. Zwyciężyła wówczas zbliżona do armii Partia Związku Solidarności i Rozwoju (USDP).

W 2011 roku władzę w Birmie przejął cywilny rząd kontrolowany jednak wciąż przez wojsko, który wyraził chęć dialogu z demokratyczną opozycją i przywrócił legalność partii NLD.

W kwietniu 2012 roku w wyborach uzupełniających NLD zdobyła 43 z 45 mandatów będących do obsadzenia: 37 w izbie niższej, cztery w izbie wyższej i dwa w zgromadzeniach regionalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Reżim zaakceptuje zwycięstwo noblistki "Jeśli taka będzie wola narodu" - zaznaczył w wywiadzie dla BBC prezydent Thain Sein zapewnił. Wybory prezydenckie w Birmie zaplanowano na 2015 rok.
Birmańscy opozycjoniści szkolą się w Polsce Szkolenie zorganizowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Krajowa Szkoła Administracji Publicznej. Odbywa się ono w siedzibie KSAP.
Noblistka w parlamencie. Wspiera mniejszości To pierwsze wystąpienie w parlamencie tej wieloletniej dysydentki.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)