Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Biokomponenty w paliwach. Ceny benzyny pójdą w górę

0
Podziel się:

Nowelizacja zakłada podniesienie z 5 do 10 procent limitu dodatku biokomponentów do benzyny.

Biokomponenty w paliwach. Ceny benzyny pójdą w górę
(Dob's Farm - Fotolia.com)
bEKgerKJ

Nowe przepisy zwiększą dodatek biokomponentów do paliw. Według szacunków ministerstwa gospodarki zmiany te mogą doprowadzić do podwyżki ceny litra benzyny o 5 groszy.

Nowelizacja zakłada podniesienie z 5 do 10 procent limitu dodatku biokomponentów do benzyny i - według szacunków ministerstwa gospodarki - zmiany te mogą doprowadzić do podwyżki ceny litra benzyny o 5 groszy.

Wśród poprawek zgłoszonych przez Senat dwie zmierzają do ograniczenia zakresu informacji, które mają zawierać w swoich sprawozdaniach producenci paliw i biopaliw. Chodzi o wyeliminowanie obowiązku przedstawiania w tych sprawozdaniach informacji na temat emisyjności biokomponentów spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju oraz informacji o wykorzystywanych systemach certyfikacji. Według Senatu informacje te powinny składać jedynie podmioty realizujące tzw. Narodowy Cel Wskaźnikowy.

bEKgerKL

Kolejna grupa zmian proponowanych przez Senat wprowadza przepis przejściowy, zgodnie z którym certyfikaty wydane przed 1 października 2014 r. zachowają ważność do upływu terminu, do jakiego zostały wydane, nie dłużej jednak niż do 30 września 2015 roku.

Nowela wprowadza okres przejściowy. Do końca 2020 r. sprzedawcy będą musieli oferować również benzynę z 5-proc. dodatkiem bioetanolu. Ustawa wprowadza też korzystniejsze sposoby wyliczenia wielkości ograniczenia emisji dzięki m.in. użyciu surowców z UE, odpadków nieżywnościowych, zrębków drzewa itp.

Nowe prawo wprowadzać będzie również obowiązek informowania klientów o tym, że paliwo zawiera dodatki metaliczne, które mogą powodować potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Chodzi o związki poprawiające działanie silnika. Kiedyś były to organiczne związki ołowiu, dziś stosuje się organiczne związki manganu. Projekt wprowadza więc odpowiednie zmiany do systemu monitorowania i kontroli jakości paliw.

Nowela wdrażać będzie też szereg przepisów dyrektywy 2009/30/WE ws. monitorowania i redukcji emisji gazów cieplarnianych w transporcie, m.in. ustanawia tzw. Narodowy Cel Redukcyjny i wyznacza go dla 2020 r. na poziomie 6 proc. redukcji emisji CO2 z transportu, w stosunku do poziomu z roku 2010.

bEKgerKR
Czytaj więcej w Money.pl
Więcej domieszek w paliwie. Sejm uchwalił Nowe przepisy zakładają podniesienie limitu dodatku biokomponentów do benzyny.
Jest porozumienie Unii w sprawie biopaliw Ministrowie do spraw energii krajów Unii Europejskiej osiągnęli polityczne porozumienie w sprawie przepisów, które mają wyznaczyć limit udziału konwencjonalnych biopaliw z upraw rolnych w paliwach transportowych.
Polacy nie chcą używać biopaliw Z pięciu zadań, które miały zwiększyć popyt na biopaliwa ciekłe, tylko w niewielkim stopniu zrealizowano dwa - napisała NIK.
bEKgerLm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)