Notowania

Przejdź na
wypadki
04.05.2010 09:21

Bilans majowego weekendu: 37 osób zginęło, 587 rannych

Policjanci zatrzymali aż 2335 pijanych kierowców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Policjanci zatrzymali aż 2335 pijanych kierowców, więcej niż w ubiegłym roku.

_ - W porównaniu z 2009 r. liczba osób, które zginęły, była mniejsza o 20. Jednocześnie więcej osób zostało rannych - o 34; nieznacznie wzrosła też liczba wypadków _ - oceniła Grażyna Puchalska z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Jak podkreślają policjanci, niepokojąca jest liczba pijanych kierowców. - _ Zatrzymaliśmy ich ponad 2,3 tys.; najwięcej w sobotę - ponad 700. Większość z nich to ci, którzy mieli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, czyli popełnili przestępstwo zagrożone karą nawet do dwóch lat więzienia. Zazwyczaj nie pili tuż przed jazdą, a dzień wcześniej - kilka godzin przed podróżą; nie wystarczyło jednak, by wytrzeźwieć _ - zaznaczyła Puchalska.

Największy ruch na drogach był w piątek, kiedy wiele osób decydowało się na świąteczne wyjazdy, i w poniedziałek po południu, gdy zaczęły się powroty. Jednak - jak podkreślają policjanci - ruch był płynny i nie doszło do poważniejszych utrudnień.

Od piątku na drogach trwała policyjna akcja _ Bezpieczny weekend _. Funkcjonariusze sprawdzali m.in. prędkość jazdy kierowców i ich trzeźwość. Zwracali też uwagę na to, czy kierowcy nie rozmawiają w czasie jazdy przez telefon komórkowy, czy dzieci są prawidłowo przewożone oraz czy osoby jadące samochodem mają zapięte pasy.

* [ Rekordowy długi weekend. 2683 pijanych kierowców ]( http://news.money.pl/artykul/rekordowy;dlugi;weekend;2683;pijanych;kierowcow,157,0,459677.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: wypadki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz