Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Biały Dom potępia Egipt za zbiorowe procesy

0
Podziel się:

Dzisiejszy wyrok, podobnie jak ten z ubiegłego miesiąca, sprzeciwia się nawet najbardziej podstawowym międzynarodowym standardom wymiaru sprawiedliwości - głosi oświadczenie Białego Domu.

Jay Carney, rzecznik Białego Domu
Jay Carney, rzecznik Białego Domu (Polaris/East News)

Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone skazaniem przez egipski sąd na karę śmierci przywódcy Bractwa Muzułmańskiego i setek jego zwolenników - oświadczył w poniedziałek Biały Dom, potępiając Egipt za organizowanie zbiorowych procesów.

_ Dzisiejszy wyrok, podobnie jak ten z ubiegłego miesiąca, sprzeciwia się nawet najbardziej podstawowym międzynarodowym standardom wymiaru sprawiedliwości. Na rządzie egipskim ciąży odpowiedzialność za zapewnienie, by każdy obywatel był odpowiednio traktowany, w tym by miał prawo do uczciwego procesu, w którym jasno przedstawia się dowody oraz dostęp do obrońcy _ - głosi wydany przez Biały Dom komunikat.

_ Wzywamy egipski rząd, by zakończył posługiwanie się zbiorowymi procesami, by odwołał te i poprzednie zbiorowe wyroki oraz zapewnił, by każdy obywatel był odpowiednio traktowany _ - czytamy dalej w komunikacie.

Egipski sąd skazał w poniedziałek na śmierć duchowego przywódcę Bractwa Muzułmańskiego Mohammeda Badiego oraz ponad 680 innych domniemanych zwolenników obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego - poinformowali prawnicy.

Badie wraz z 682 innymi zwolennikami odsuniętego siłą od władzy Mursiego usłyszał zarzuty w związku z gwałtownymi protestami, które wybuchły w mieście Al-Minja, w środkowym Egipcie, po brutalnym rozbiciu przez egipskie służby bezpieczeństwa demonstracji zwolenników Bractwa Muzułmańskiego w Kairze w sierpniu 2013 roku. Z Bractwa wywodzi się prezydent Mursi.

Spośród 683 skazanych w poniedziałek tylko 50 znajduje się w areszcie. Pozostali zostali zwolnieni za kaucją lub ukrywają się. Badie jest w grupie osadzonych.

Ten sam sąd zamienił w poniedziałek na dożywocie kary śmierci orzeczone ponad miesiąc temu wobec około 500 innych zwolenników Bractwa Muzułmańskiego. Wobec 37 innych skazanych utrzymany został najwyższy wymiar kary. Zaniepokojenie wczorajszym werdyktem wyraził także sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

_ Sekretarza generalnego zaalarmowała wiadomość, że w Egipcie wydano dziś w pierwszej instancji następny kolejny zbiorowy wyrok śmierci po tym, jaki orzeczono po raz pierwszy 24 marca. Wyroki, które najwyraźniej nie wydają się spełniać podstawowych zasad uczciwego procesu, w szczególności te, które wymierzają karę śmierci, osłabią zapewne szanse na długoterminową stabilizację _ - stwierdza oświadczenie, opublikowane przez biuro prasowe ONZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Śmigłowce dla Egiptu. USA odmrażają pomoc _ - Naszym zdaniem te nowe śmigłowce pomogą egipskiemu rządowi zwalczać ekstremistów, którzy zagrażają bezpieczeństwu USA, Egiptu i Izraela - _ oświadczył rzecznik Pentagonu kontradmirał John Kirby.
USA zaszokowane wyrokiem w Egipcie Waszyngton regularnie krytykuje tymczasowe władze w Kairze. Rząd ten powstał po odsunięciu i aresztowaniu w lipcu 2013 roku Mohammeda Mursiego.
Rosja nie zastąpi USA w roli głównego sojusznika? Ławrow przybył do Egiptu wraz z kierowaną przez siebie delegacją, w której znalazł się między innymi minister obrony Siergiej Szojgu.
Amerykanie wznowią pomoc dla Egiptu? To pierwsza wizyta, na tak wysokim szczeblu, od obalenia przez armię egipską wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Mohammeda Mursiego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)