Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Biały Dom o zdjęciach żołnierzy: karygodne

0
Podziel się:

Żołnierze pozowali do fotografii ze zmasakrowanymi ciałami afgańskich rebeliantów. Pentagon obawia się odwetu.

Biały Dom o zdjęciach żołnierzy: karygodne
(Polaris/East News)

Za karygodne uznał Biały Dom zachowanie żołnierzy amerykańskich, którzy pozowali w Afganistanie do zdjęć ze zmasakrowanymi zwłokami rebeliantów. Zapowiedziano dochodzenie w tej sprawie. Zdjęcia opublikował dziennik _ Los Angeles Times . _

_ - Zachowanie przedstawione na tych zdjęciach jest karygodne i w żadnym razie nie reprezentuje standardów armii amerykańskiej _ - oświadczył rzecznik Białego Domu Jay Carney (na zdj.), zapowiadając, że sprawa _ będzie przedmiotem dochodzenia, a osoby winne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności _. Dodał, że prezydenta poinformowano o sprawie, lecz nie wie, czy prezydent oglądał fotografie.

Wcześniej postępowanie żołnierzy potępił Pentagon. Skrytykował też decyzję gazety o opublikowaniu zdjęć. Rzecznik Carney także wyraził niezadowolenie z decyzji dziennika o publikacji.

Jedno ze zdjęć pokazuje grupę żołnierzy trzymających urwane w wybuchu nogi mężczyzny, które - jak wyjaśniono - należą do terrorysty samobójcy zabitego w zamachu. Żołnierze się uśmiechają i jeden z nich wznosi kciuk na znak triumfu. Na innym zdjęciu widać dwóch żołnierzy trzymających rękę martwego brodatego rebelianta.

Zdjęcia zostały zrobione w 2010 r. w odstępie kilku miesięcy, po akcjach mających na celu zidentyfikowanie szczątków terrorystów, którzy wysadzili się w powietrze w samobójczych atakach.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z USA (Al Jazeera, ang):

Publikacja fotografii wywołała oburzenie i potępienie ze strony dowódców w Afganistanie i w Pentagonie. Dowódca sił USA i NATO w Afganistanie generał John Allen oświadczył, że zdjęcia są przykładem _ poważnego błędu popełnionego przez żołnierzy, którzy działali powodowani ignorancją i brakiem znajomości wartości przyświecających wojskom USA _.

_ - Obrazy te w żadnym razie nie reprezentują wartości profesjonalizmu, którym odznacza się przeważająca większość wojsk amerykańskich służących w Afganistanie _ - powiedział rzecznik Pentagonu George Little. Incydent potępił także minister obrony Leon Panetta.

Little zapowiedział wszczęcie dochodzenia w sprawie zdjęć. _ Ktokolwiek jest odpowiedzialny za to niehumanitarne zachowanie, będzie pociągnięty do odpowiedzialności zgodnie z naszym wojskowym wymiarem sprawiedliwości _ - oświadczył.

Szef Pentagonu _ jest rozczarowany, iż pomimo naszych próśb, aby fotografii nie publikować, Los Angeles Times to zrobił _ - powiedział rzecznik.

_ - Istnieje niebezpieczeństwo, że materiał ten zostanie wykorzystany przez nieprzyjaciela, aby podżegać do przemocy przeciwko żołnierzom amerykańskim i afgańskim w Afganistanie. Siły USA w tym kraju podejmują kroki na rzecz zabezpieczenia się przed tym _ - oświadczył rzecznik.

_ LAT _ wyjaśnił, że zdjęcia otrzymał od żołnierza, który _ chciał zwrócić uwagę na zagrożenie bezpieczeństwa wynikające z załamania się przywództwa i dyscypliny _ w wojskach USA w Afganistanie.

Redaktor dziennika Davan Maharaj napisał, że postanowił opublikować niektóre z 18 otrzymanych zdjęć _ po starannym rozważeniu _ sprawy. _ Wypełnia to nasze zobowiązanie wobec czytelników, aby bezstronnie i żywo relacjonować wszystkie aspekty misji amerykańskiej w Afganistanie, włącznie z domniemaniem, iż zdjęcia ilustrują załamanie dyscypliny w jednostce, które zagraża oddziałom USA _ - oświadczył.

To już kolejny podobny incydent. W styczniu w internecie opublikowano film wideo pokazujący żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej oddających mocz na zwłoki zabitych Afgańczyków.

W lutym omyłkowo spalono egzemplarze Koranu w bazie wojskowej. Doszło potem do zamieszek, w wyniku których zginęło m.in. sześciu Amerykanów. W marcu sierżant armii USA Robert Bales zastrzelił 17 nieuzbrojonych cywilów w jednej z wiosek afgańskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyciekły szokujące zdjęcia żołnierzy. Zobacz Żołnierze pozowali do fotografii ze zmasakrowanymi ciałami afgańskich rebeliantów. Będzie odwet?
Amerykanie mają tego dość. Chcą się wycofać 61 proc. badanych Amerykanów uważa, że pozostające w Afganistanie amerykańskie oddziały należy bezzwłocznie wycofać.
Zmasakrował dzieci, a władze go ukrywają Decyzję o wywiezieniu żołnierza, którego nazwisko nie zostało ujawnione, podjął dowódca Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa generał John Allen.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)