Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Biały Dom domaga się od Rosji wyjaśnień w sprawie statusu Snowdena

0
Podziel się:

Administracja prezydenta Baracka Obamy wyraziła jasno wobec Moskwy swe pragnienie, by Snowden wrócił do USA, aby móc go postawić przed sądem pod zarzutem szpiegostwa.

Biały Dom domaga się od Rosji wyjaśnień w sprawie statusu Snowdena
(Polaris/East News)

Biały Dom oznajmił, że czeka na wyjaśnienie przez władze Rosji statusu byłego pracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena, który przebywa w strefie tranzytowej lotniska w Moskwie. Snowden stara się o azyl w Rosji.

Rosyjskie media poinformowały, że Snowdenowi już dostarczono dokument, umożliwiający mu opuszczenie strefy tranzytowej lotniska, lecz rosyjski adwokat Anatolij Kuczerena, który pomaga Amerykaninowi w załatwianiu tymczasowego azylu, zdementował te doniesienia i powiedział, że na razie jego klient musi zostać na lotnisku.

Dokument miał zapewnić Snowdenowi możność opuszczenia lotniska i oczekiwania poza nim na decyzję w sprawie tymczasowego azylu.

Rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział, że administracja prezydenta Baracka Obamy wyraziła jasno wobec Moskwy swe pragnienie, by Snowden wrócił do USA, aby móc go postawić przed sądem pod zarzutem szpiegostwa.

Po spotkaniu ze Snowdenem na lotnisku adwokat Kuczerena powiedział, że Amerykanin chciałby pozostać w Rosji i znaleźć tam pracę.

Snowden tkwi w strefie tranzytowej Szeremietiewa od 23 czerwca, nie ma możliwości podróżowania, bo USA anulowały mu paszport. Po okresie wahania postanowił ubiegać się o tymczasowy azyl w Rosji.

Władze USA chcą postawić go przed sądem, gdyż ujawnił mediom, że NSA prowadzi inwigilację elektroniczną na wielką skalę, obejmującą także sojuszników Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej w Money.pl
Snowden dostał "Zbrodnię i karę". Jest wolny Adwokat przekazał Amerykaninowi dokument wydany przez Federalną Służbę Migracyjną, potwierdzający prawo przekroczenia granicy Rosji.
Gdzie Snowden? Rosjanie rozkładają ręce Rosyjskie media podają, że Amerykanin wyprowadził się z hotelu na moskiewskim lotnisku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)