Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Białoruski reżim konfiskuje biuro Centrum Praw Człowieka

0
Podziel się:

Sąd w Mińsku orzekł o konfiskacie mieszkania, w którym znajduje się biuro
Wiasny, a także części majątku jego prezesa Alesia Bialackiego.

Białoruski reżim konfiskuje biuro Centrum Praw Człowieka
(selensergen/iStockphoto)

Sąd w Mińsku orzekł o konfiskacie mieszkania, w którym znajduje się biuro Centrum Praw Człowieka _ Wiasna _, a także części majątku jego prezesa Alesia Bialackiego, odbywającego karę 4,5 roku kolonii karnej - poinformował działacz _ Wiasny _ Walancin Stefanowicz.

_ - Decyzja o konfiskacie została wysłana Bialackiemu do kolonii _ - oświadczył Stefanowicz, dodając, że sąd podjął ją 4 lipca.

Jak zaznaczył Stefanowicz, mieszkanie, w którym mieści się biuro _ Wiasny _, należy do Bialackiego. _ Jednakże zgodnie z białoruskim prawem formalnie jest ono uznawane za wspólne mienie nabyte przez Bialackiego i jego żonę Natallę Pinczuk. Mamy więc możliwość odwołania się od decyzji sądu _ - powiedział.

Dodał, że ponieważ decyzja o konfiskacie nie weszła jeszcze w życie, przez jakiś czas biuro będzie działać w dotychczasowym miejscu.

Szef _ Wiasny _ został pod koniec listopada 2011 r. skazany na 4,5 roku kolonii karnej o zaostrzonym rygorze wraz z konfiskatą mienia. Sąd uznał, że nie zapłacił on podatków od kwot przechowywanych na kontach bankowych w Polsce i na Litwie. Odrzucił wyjaśnienia Bialackiego, że pieniądze były przeznaczone na działalność w sferze obrony praw człowieka.

Wyrok spotkał się z potępieniem UE, Rady Europy, Parlamentu Europejskiego i OBWE, które wezwały do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia i rehabilitacji działacza oraz wszystkich innych więźniów politycznych na Białorusi.

_ Wiasna _ jest jedną z najbardziej znanych białoruskich organizacji pozarządowych. Istnieje od 1998 r., działała jako organizacja społeczna, ale w 2003 r. została zlikwidowana decyzją Sądu Najwyższego z powodu udziału jej działaczy w monitorowaniu wyborów prezydenckich w 2001 r. Później działacze próbowali zarejestrować organizację trzykrotnie, ale za każdym razem spotykali się z odmową.

Czytaj więcej w Money.pl
Łukaszenka go zwolnił, ale jest warunek Działacz nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi, został zwolniony z aresztu w Grodnie.
Łukaszenka grozi opozycjonistom. Jeśli będą... - Jeśli nadal będą paplać wrócą do kolonii karnej - grozi dyktator.
Nasz kandydat dostanie Nobla? Duże szanse Pod wnioskiem podpisali się polscy politycy. Ideę wsparli też parlamentarzyści z Rady Europy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)