Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białoruska opozycja. Jeden z liderów Młodego Frontu został zatrzymany

0
Podziel się:

Może to mieć związek z przygotowaniami do mistrzostw świata w hokeju na lodzie lub z sobotnim marszem środowisk niezależnych w rocznicę katastrofy czarnobylskiej - domyślają się opozycjoniści.

Białoruska opozycja. Jeden z liderów Młodego Frontu został zatrzymany
(gudmd.haralds/Flickr)
bESvFvdx

Były białoruski więzień polityczny, jeden z liderów opozycyjnej organizacji Młody Front Źmicier Daszkiewicz został zatrzymany wczoraj wieczorem w Mińsku - poinformował dziś portal Telegraph.by.

Daszkiewicza zatrzymano około godz. 22 wieczorem przed klatką schodową jego domu. Zdążył zawiadomić o tym swoją żonę.

Na stronie internetowej Młodego Frontu napisano, że zatrzymanie może mieć związek z przygotowaniami do mistrzostw świata w hokeju na lodzie, które rozpoczną się 9 maja w Mińsku, lub z sobotnim marszem środowisk niezależnych w rocznicę katastrofy czarnobylskiej. Organizacja przypomina też, że 29 kwietnia ma do Mińska przyjechać prezydent Rosji Władimir Putin.

bESvFvdz

Daszkiewicz pod koniec sierpnia ubiegłego roku został zwolniony z więzienia po ponad 2,5 roku pozbawienia wolności. Opozycjonistę skazano na dwa lata kolonii karnej w marcu 2011 roku z zaliczeniem okresu aresztu od grudnia poprzedniego roku. Sąd uznał, że dzień przed wyborami prezydenckimi z 19 grudnia 2010 roku wraz z innym działaczem Młodego Frontu pobił on dwóch przygodnie napotkanych mężczyzn. Oskarżeni działacze twierdzili, że to oni padli ofiarą napaści, a całe zajście było zainscenizowane.

Pod koniec sierpnia 2012 roku Daszkiewicza skazano na dodatkowy rok kolonii karnej z zaliczeniem czterech miesięcy, jakie pozostały mu do odsiedzenia z poprzedniego wyroku. Sąd w kolonii karnej uznał, że jest winny złośliwego niepodporządkowywania się nakazom administracji.

W obronie Daszkiewicza, który został uznany za więźnia politycznego, występowały największe międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka, w tym Human Rights Watch i Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka (FIDH).

Powstały w 1997 roku Młody Front jest największą młodzieżową organizacją prodemokratyczną na Białorusi, liczy - według własnych szacunków - 1000-1500 członków. Wielokrotnie próbował się oficjalnie zarejestrować na Białorusi jako organizacja, ale za każdym razem spotykał się z odmową władz. Ostatecznie zarejestrował się w Czechach.

bESvFvdF
Czytaj więcej w Money.pl
Białoruscy działacze aresztowani. Chodzi o... - _ Przyczyną może być planowana przez nas akcję popularyzująca białoruską symbolikę _ - domyśla się działacz Aleh Korban.
Orędzie Łukaszenki m. in. o sytuacji na Ukrainie Białoruś musi za wszelką cenę utrzymać integralność terytorialną - oznajmił prezydent kraju.
Kolejne utrudnienie dla eksporterów Nawet półtorej doby czekają na odprawę kierowcy ciężarówek wyjeżdżający z Polski na Białoruś.
bESvFvea
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)