Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Białoruś zawiesza pieszy ruch przez granicę z państwami UE

0
Podziel się:

- Państwa sąsiednie zostały już powiadomione w sposób przewidziany prawem - powiedział rzecznik Państwowego Komitetu Granicznego Alaksandr Ciszczanka.

Białoruś zawiesza pieszy ruch przez granicę z państwami UE
(AP/Fotolink/East News)

Białoruś zawiesza od 1 października pieszy ruch na drogowych przejściach granicznych z Polską, Litwą i Łotwą - poinformował rzecznik Państwowego Komitetu Granicznego Alaksandr Ciszczanka.

_ - Państwa sąsiednie zostały już powiadomione w sposób przewidziany prawem. Decyzja ta wynika z braku na białoruskich przejściach granicznych niezbędnej infrastruktury dla ruchu pieszego: osobnych korytarzy dla pieszych oraz osobnych terminali celnych i granicznych _ - powiedział rzecznik.

Według niego pieszym nie jest obecnie zagwarantowany konieczny poziom bezpieczeństwa i _ stale powstają trudne sytuacje _ na przejściach, projektowanych wyłącznie z myślą o ruchu samochodowym.

_ - Ta sytuacja stwarza wiele powodów dla uzasadnionych próśb i skarg obywateli, w tym cudzoziemców, oraz krytycznych publikacji w mediach _ - oświadczył Ciszczanka.

Jak dodał, rosnąca popularność przekraczania granicy pieszo sprawiała, że na przejściach powstawały nawet kolejki pieszych.

- W związku z tym _ białoruska strona jest zmuszona czasowo wstrzymać rozpoczęty w ubiegłym roku eksperyment do czasu zakończenia przez Państwowy Komitet Graniczny Republiki Białoruś działań na rzecz unowocześnienia infrastruktury przejść granicznych z uwzględnieniem interesów ruchu pieszego _ - dodał Ciszczanka.

Od 1 stycznia 2014 r. można było pieszo przekraczać granicę Polski z Białorusią w Kuźnicy. Wcześniej było to możliwe tylko na turystycznym przejściu granicznym w Białowieży. Planowano, że od 2015 r. pieszy ruch będzie możliwy także na przejściu Połowce-Pieszczatka.

Według polskich służb granicznych zainteresowanie możliwością przekraczania pieszo granicy w Kuźnicy było spore, przy czym zdecydowaną większość podróżnych stanowili Białorusini, którzy robili w Polsce zakupy.

Białorusini, zwłaszcza ci mieszkający w obwodach przygranicznych, masowo kupują w państwach UE - przede wszystkim w Polsce, a także na Litwie - towary przemysłowe, sprzęt gospodarstwa domowego, a także wiele artykułów żywnościowych, gdyż są one znacznie tańsze niż na Białorusi.

Nie jest to mile widziane przez władze, gdyż w magazynach krajowych przedsiębiorstw zalegają niesprzedane towary. Na początku czerwca niesprzedane zapasy firm państwowych wynosiły równowartość ponad 90 proc. miesięcznej produkcji.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojna na Ukrainie. Białoruś neutralna _ - Białoruskie media państwowe próbują relacjonować sytuację na Ukrainie w sposób neutralny, to starają się nie pokazywać, że Rosja jest uczestnikiem tego konfliktu - _ podkreślił politolog.
Białoruś zezwoliła na import mleka z Unii Zezwolenia takie otrzymały m.in. zakłady z Mohylewa i Homla (wschód Białorusi) oraz Brześcia (zachód).
Bank Światowy zaleca Białorusi szereg reform Dodał, że Białoruś liczy na uzyskanie w Banku Światowym kredytu do 40 mln dol. na stworzenie instytucji sprzyjającej rozwojowi małych i średnich przedsiębiorstw.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)