Notowania

Białoruś odwołuje wszystkich pracowników swojej ambasady w Szwecji

Strona białoruska wychodzi z założenia, że wszyscy pracownicy szwedzkiej ambasady od tego dnia utracą swój status.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Białoruś odwołała wszystkich pracowników swojej ambasady w Szwecji i wystąpiła do Sztokholmu o odwołanie do końca miesiąca pracowników szwedzkiej ambasady w Mińsku. Jak podkreśliło dziś białoruskie MSZ, nie jest to zerwanie stosunków dyplomatycznych.

MSZ w Mińsku napisało w wydanym w środę komunikacie, że po wydaleniu przez Szwecję dwóch starszych rangą dyplomatów Białorusi i pozostawieniu tam tylko dwóch młodszych dyplomatów, _ niemających pełnomocnictw ani kwalifikacji do kierowania misją _ dyplomatyczną nie jest możliwe zapewnienie jej normalnego funkcjonowania.

_ W tych warunkach strona białoruska jest zmuszona podjąć decyzję o odwołaniu (pracowników) swojej ambasady w Szwecji i powrocie wszystkich pracowników do Republiki Białoruś. Odpowiednie działania są już podejmowane. Jednocześnie, opierając się na zasadzie wzajemności, zapisanej m.in. w art. 2 Konwencji Wiedeńskiej, stronie szwedzkiej zaproponowano odwołanie do 30 sierpnia 2012 r. (pracowników) swojej ambasady z Republiki Białoruś _ - napisało białoruskie MSZ w komunikacie.

Jak podkreśla resort, strona białoruska _ wychodzi z założenia, że wszyscy pracownicy szwedzkiej ambasady od tego dnia utracą swój status _.

_ Strona białoruska podkreśla szczególnie mocno, że w kontekście wspomnianych kroków nie ma mowy o zerwaniu stosunków dyplomatycznych _ - dodaje białoruskie MSZ.

Resort zwraca uwagę, że powrót dwustronnej współpracy do poprzedniego poziomu obecności dyplomatycznej w stolicach obu państw będzie możliwy _ tylko w wypadku, jeśli strona szwedzka w dialogu z Białorusią powróci do przestrzegania (...) zasad wzajemnego szacunku, suwerennej równości państw i sprzyjania rozwojowi stosunków dwustronnych _.

4 lipca dwoje Szwedów zrzuciło z awionetki nad okolicami Mińska kilkaset pluszowych misiów z apelami o wolność słowa. Awionetka wleciała na terytorium Białorusi nielegalnie. W związku z tą akcją prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zdymisjonował szefa służb granicznych i dowódcę sił powietrznych za niedopełnienie obowiązków służbowych. W piątek białoruskie MSZ powiadomiło, że nie przedłużyło akredytacji szwedzkiemu ambasadorowi w Mińsku Stefanowi Erikssonowi. W odpowiedzi Szwecja poprosiła o opuszczenie kraju dwóch białoruskich dyplomatów.

Czytaj więcej o stosunkach białorusko-szwedzkich w Money.pl
Białoruś oskarża szwedzkiego ambasadora Sztokholm ogłosił, że ambasador został wydalony z Mińska.
Szwecja obraziła się na Białoruś. Dlaczego? Szwecja poinformowała, że władze w Mińsku wydaliły jej ambasadora za sprzyjanie działalności na rzecz praw człowieka.
Tagi: sytuacja na białorusi, szwecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz