Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Biało-czerwona. Dziś jest jej dzień

0
Podziel się:

W Dniu Flagi każdy może ją wywiesić. Jednak nie każda jest zgodna z przepisami.

Biało-czerwona. Dziś jest jej dzień
(euthman/CC/Flickr)

W Dniu Flagi RP, 2 maja każdy może wywiesić - z okna czy z balkonu - biało-czerwoną flagę. Natomiast flagi z wizerunkiem Orła Białego na czerwonej tarczy zarezerwowane są m.in. dla polskich przedstawicielstw za granicą, czy lotnisk cywilnych.

Dzień Flagi RP obchodzimy już po raz ósmy. Święto zostało wprowadzone nowelą ustawy z 20 lutego 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Najbardziej godnym sposobem eksponowania flagi jest maszt skośny przywieszony do budynku oraz maszt pionowy - powiedział PAP członek Komisji Heraldycznej działającej przy MSWiA Alfred Znamierowski. Flagi można wywieszać także m.in. z balkonów i okien, na skośnych drążkach na tramwajach i autobusach. Są także flagi stolikowe, flagi w postaci baneru, którego długość co najmniej trzykrotnie przekracza szerokość.

Flaga w nocy powinna zostać oświetlona (tak jest w przypadku różnych instytucji). Flaga nie może dotykać gruntu, zabronione jest również umieszczanie na niej wszelkiego rodzaju napisów, czy rysunków.

Jak powiedział Znamierowski, należy pamiętać, że flaga, którą chcemy wywiesić, musi być czysta, niepostrzępiona, a jej barwy nie mogą być wyblakłe. Jeśli ktoś ma zużytą, zniszczoną flagę, to powinien ją spalić. _ Postrzępionej flagi nie można wyrzucać do kosza. Spalenie w miejscu zamkniętym jest jedynym godnym sposobem pozbycia się zużytej flagi _ - powiedział.

Zgodnie z Kodeksem karnym, każdy kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa flagę, jak również godło, sztandar, chorągiew, banderę, czy inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Znieważeniem może być np. spalenie flagi w miejscu publicznym, podeptanie jej.

Flagi z herbem umieszczonym na białym tle mogą wywieszać przedstawicielstwa Polski za granicą, lotniska cywilne, bosmanaty i kapitanaty portów.

Natomiast lotnictwo wojskowe, Marynarka Wojenna i Siły Lądowe mają własne flagi, a na okrętach wojennych podnosi się banderę wojenną biało-czerwoną z trójkątnym wycięciem na końcu i z herbem państwowym pośrodku białego pasa.

Polska flaga ma pierwszeństwo przed flagami innych państw. Najczęściej stosowane są trzy maszty, wówczas polska flaga jest w środku, gdyż jest to maszt główny. Przy pięciu masztach, polska flaga jest na początku i na końcu, lub w środku. Przy parzystej liczbie masztów polska flaga jest pierwszą od lewej dla patrzącego na budynek. Flaga europejska jest zawsze na ostatnim miejscu.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy.

Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Polskie barwy narodowe mają jako jedne z nielicznych na świecie pochodzenie heraldyczne. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej, obok barw biało-czerwonych, używane były także inne barwy.

kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)