Notowania

joanna kluzik rostkowska
12.11.2014 16:23

Bezpieczeństwo w szkołach. MEN chce wprowadzić certyfikaty

Minister Kluzik-Rostkowska poinformowała, że w tej chwili trwa analizowanie wyników programu pilotażowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)

Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska zapowiedziała dziś w Rzeszowie, że od 2015 roku szkoły będą mogły starać się o certyfikaty _ Bezpieczna szkoła _. Do końca tego roku zostaną opracowane warunki, jakie będą musiały spełnić, by otrzymać certyfikat.

Minister poinformowała, że w tej chwili trwa analizowanie wyników programu pilotażowego dotyczącego warunków, jakie powinna spełniać bezpieczna szkoła, przeprowadzonego przez fundację _ Dzieci niczyje _.

_ - Do końca roku będziemy mieć propozycje i od początku 2015 roku będzie się można o certyfikat ubiegać. Bardzo mi zależy na tym, żeby te szkoły, które będą chciały do tego przystąpić i przejdą weryfikację pozytywnie, żeby mogły się już tym chwalić od września 2015 roku _ - zaznaczyła Kluzik-Rostkowska.

Według niej certyfikaty bezpiecznej szkoły będą mogły pomóc rodzicom w wyborze szkoły dla ich dziecka. Chodzi o to, by rodzice mieli poczucie i pewność, że ich dziecko jest bezpieczne w danej szkole. Zastrzegła jednocześnie, że uzyskanie certyfikatu nie będzie łatwe.

Szefowa resortu edukacji wyraziła nadzieję, że szkoły będą chciały ubiegać się o certyfikat, który może być argumentem dla uczniów oraz rodziców przy wyborze szkoły.

_ - Bardzo liczymy na to, że skoro jest niż (demograficzny) i szkoły muszą między sobą rywalizować o ucznia, będzie to taka zachęta dla wszystkich szkół, które będą chciały o uczniów rywalizować _ - zaznaczyła minister.

Zapowiedziała też przeprowadzenie w kraju warsztatów dla nauczycieli, aby wiedzieli jak sobie radzić z sytuacjami prowadzącymi do przemocy w szkole, czy jak unikać takich sytuacji. Zauważyła też, że według badań zagrożenie przemocą jest większe w większych miastach i większych szkołach, niż w środowiskach wiejskich.

Minister zapowiedziała, że jeszcze w tym roku mają ruszyć specjalne infolinie dla nauczycieli i uczniów, którzy mają problemy związane z przemocą w szkole.

Kluzik-Rostkowska przyjechała do Rzeszowa na zaproszenie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji i wzięła udział w konferencji _ Patologie, jako przejaw zagrożeń bezpieczeństwa młodzieży szkolnej _.

Czytaj więcej w Money.pl
15-latek zastrzelił w szkole swoją nauczycielkę Jako młodocianemu może mu grozić 10 lat więzienia.
E-podręczniki mogą przestać działać po starcie E-podręczniki mają wejść do szkół od przyszłego roku szkolnego. Problem w tym, że umowy z twórcami mówią jedynie o napisaniu multimedialnych książek, a nie ma mowy o ich utrzymaniu w sieci czy aktualizowaniu.
Kluzik-Roskowska: Nie dam sobie wmówić, że... Minister edukacji wręczyła 23 najwyższe odznaczenia resortowe - Medale Komisji Edukacji Narodowej.
Tagi: joanna kluzik rostkowska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz