Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
berlusconi
26.06.2011 18:37

Berlusconi zapowiada: Dokończy kadencję

Premier Włoch poniósł całkowitą klęskę w referendum, w którym ponad 90 proc. uczestników domagało się m.in. uchylenia ustawy pozwalającej premierowi opóźniać rozprawy sądowe toczące się przeciwko niemu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Rząd włoski postanowił dotrwać do końca swej kadencji mimo całkowitej porażki w referendum sprzed dwóch tygodni, w którym ponad 90 proc. uczestników domagało się m.in. uchylenia ustawy pozwalającej premierowi opóźniać rozprawy sądowe toczące się przeciwko niemu. *

Premier Silvio Berlusconi w przesłaniu do swych zwolenników skarżył się w niedzielę na dzienniki, radio i telewizję, które po referendum _ wściekle nas atakują _.

_ - Zostałem rzekomo pokonany i będę podobno zmuszony do dymisji. Tymczasem te wydarzenia, które uważali za naszą klęskę, okazały się absolutnie pozytywne _ - twierdził szef centroprawicowego rządu włoskiego, zapewniając, że koalicja rządowa jest po referendum jeszcze _ bardziej zwarta _.

Berlusconi, powołując się na konstytucję, oświadczył, że jego rząd ma jeszcze przed sobą 18 miesięcy urzędowania i zdecydowany jest dotrwać do końca.

W referendum Włosi odpowiedzieli _ tak _ na cztery pytania dotyczące propozycji uchylenia szeregu ustaw i przepisów, których bronił rząd. Wypowiedzieli się przeciwko prywatyzacji takich usług jak dostawa wody i arbitralnemu określaniu opłat za te usługi.

Przedmiotem referendum była też przyjęta przed rokiem z inicjatywy koalicji rządowej ustawa, na mocy której premier i ministrowie mogą usprawiedliwiać obowiązkami wynikającymi z pracy w rządzie nieobecność na procesach karnych.

Uczestnicy referendum uznali tę ustawę za akt prawny mający pozwalać szefowi rządu na uchylanie się od procesów wytoczonych mu na podstawie oskarżeń o nadużycia finansowe i podatkowe oraz o łapownictwo.

Jedno z pytań w referendum dotyczyło rządowych planów powrotu do produkcji energii jądrowej, m.in. budowy czterech elektrowni atomowych.

Pozycja Berlusconiego i jego rządu uległa osłabieniu również wskutek porażki poniesionej w niedawnych wyborach samorządowych. Berlusconi dokonał w związku z tym zmian w składzie kierownictwa rządzącej Partii Wolności i przekazał jej ster ministrowi sprawiedliwości Angelino Alfano.

Formalne wybory sekretarza partii odbędą się w lipcu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t113223.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/the;economist;berlusconi;to;kleska,9,0,853513.html) "The Economist": Berlusconi to klęska Magazyn przypomina, że 74-letni premier jest najbogatszym człowiekiem we Włoszech i najdłużej rządzącym premierem od czasów Mussoliniego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t113223.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/berlusconi;w;sadzie;chce;sluchac;swiadka,142,0,853390.html) Berlusconi w sądzie, chce słuchać świadka Premier Włoch przybył na kolejną rozprawę w procesie, w którym jest oskarżony o przekupienie brytyjskiego adwokata.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t140520.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kolejna;rozprawa;w;sprawie;rubygate,60,0,841788.html) Kolejna rozprawa w sprawie Rubygate Na sali sądowej w Mediolanie nie będzie jednak ani Berlusconiego, ani młodej Marokanki Ruby, głównej bohaterki skandalu bunga-bunga. Obrońcy premiera będą wnioskować o przeniesienie procesu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t113221.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/berlusconizm;nie;zmierza;ku;koncowi,171,0,813995.html) "Berlusconizm nie zmierza ku końcowi" Premier Włoch w obliczu kilku procesów sądowych nie traci pewności siebie. Mówi, że wprowadził nową moralność do polityki.
Tagi: berlusconi, włochy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz