Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Berlusconi uniewinniony przez sąd apelacyjny ws. Ruby

0
Podziel się:

Politycy jego ugrupowania w pierwszych komentarzach podkreślają, że wyrok przywraca ich wiarę we włoski wymiar sprawiedliwości.

Berlusconi uniewinniony przez sąd apelacyjny ws. Ruby
(ec.europa.eu)

Sąd apelacyjny w Mediolanie uniewinnił byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego uchylając wyrok 7 lat więzienia wydany przez sąd pierwszej instancji za korzystanie z prostytucji nieletnich i nadużycie władzy, czyli w tak zwanej sprawie Ruby.

Sąd pierwszej instancji wydał wyrok 7 lat więzienia wraz z dożywotnim zakazem zajmowania urzędów publicznych, w czerwcu zeszłego roku. Były szef rządu złożył od niego apelację.

Sprawa Ruby dotyczy rozwiązłych przyjęć w rezydencji byłego szefa rządu w 2010 roku, gdy uczestniczyła w nich 17-letnia wówczas tancerka, córka imigrantów z Maroka. Sąd pierwszej instancji uznał, że wraz z innymi kobietami, które bywały w domu Berlusconiego, dopuszczała się ona tam prostytucji.

Zarzut nadużycia władzy odnosił się do interwencji w imieniu byłego premiera na posterunku policji w Mediolanie, w wyniku której Ruby zatrzymana za kradzież zamiast trafić do ośrodka dla nieletnich, została wypuszczona na wolność. Współpracownik Berlusconiego powiedział policjantom, że jest ona krewną ówczesnego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka i że należy uniknąć _ incydentu dyplomatycznego _.

Silvio Berlusconi zawsze odpierał wszystkie zarzuty zapewniając, że nie wie, iż Ruby była nieletnia i wyjaśniając, że spotkania w jego domu były _ eleganckimi przyjęciami _, a nie seksualnymi orgiami.

Jego obrona wnosiła o uniewinnienie, prokurator przed sądem apelacyjnym domagał się utrzymania wyroku 7 lat więzienia.

W uzasadnieniu sąd apelacyjny orzekł, że nie doszło do nadużycia władzy, zaś czyny związane z korzystaniem z prostytucji nieletnich zarzucane Berlusconiemu _ nie stanowią przestępstwa _.

_ To wyrok, który przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania _ - powiedział dziennikarzom w sądzie adwokat byłego premiera Franco Coppi.

Piątkowy wyrok zastał 77-letniego Berlusconiego w ośrodku dla osób starszych i chorych, gdzie w ramach pracy społecznej opiekuje się chorymi na Alzheimera. W placówce w miejscowości Cesano Boscone koło Mediolanu odbywa on zastępczą karę w związku z prawomocnym wyrokiem 4 lat więzienia za oszustwa podatkowe w jego telewizji Mediaset. Z powodu wieku nie poszedł do więzienia, a ostateczną karę 1 roku - gdyż reszta podlega amnestii - odbywa pracując raz w tygodniu społecznie przez cztery godziny.

Opuszczając w piątek ośrodek były premier nie skomentował wyroku i nie chciał rozmawiać z czekającymi na niego wysłannikami mediów.

Politycy jego ugrupowania w pierwszych komentarzach podkreślają, że wyrok _ przywraca ich wiarę _ we włoski wymiar sprawiedliwości.

Czytaj więcej w Money.pl
Co dalej z Berlusconim? Prokurator chce... Sąd rozstrzyga apelację złożoną przez byłego szefa rządu od wyroku z czerwca 2013 roku.
Antyniemieckie hasła Silvio Berlusconiego Plakat wyborczy _ Więcej Włoch, mniej Niemiec _ obarcza Niemcy i ich politykę zaciskania pasa odpowiedzialnością za recesję we Włoszech.
Berlusconi może przejść resocjalizację w... Sąd w Mediolanie ma zadecydować o tym, w jaki sposób 77-letni przywódca ugrupowania Forza Italia odbędzie karę 9 miesięcy pozbawienia wolności za oszustwa podatkow
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)