Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Berlusconi przed sądem: nie płaciłem okupu mafii

0
Podziel się:

Były premier Włoch był przesłuchiwany w Rzymie przez sędziów
jako świadek w procesie przeciw mafii sycylijskiej.

Berlusconi przed sądem: nie płaciłem okupu mafii
(Jennifer Lorenzini/Splash News/East News)

Były premier Włoch Silvio Berlusconi, przesłuchiwany w Rzymie przez sędziów jako świadek w procesie przeciw mafii sycylijskiej, który toczy się przed sądem w Palermo, zaprzeczył, jakoby płacił mafii haracz - podała czwartkowa prasa włoska.

Berlusconi zapewniał sędziów, że nigdy nie był ofiarą szantażu ze strony mafii, a kwota 40 milionów euro, którą otrzymał od niego w postaci dotacji i domów były sycylijski senator Marcello Dell'Utri, skazany za współpracę z Cosa Nostra, stanowiła jedynie _ pomoc materialną dla przyjaciela _. Dell'Utri znalazł się bowiem, jak twierdził były szef włoskiego rządu, w kłopotach finansowych.

_ - Del'Utri jest moim bliskim przyjacielem, znamy się od lat. Pomógł mi w stworzeniu mojej pierwszej drużyny piłki nożnej (...) i agencji reklamowej Publitalia. Naturalnie byłem mu winien wdzięczność _ - cytuje największy włoski dziennik _ Corriere della Sera _ zeznanie złożone przez Berlusconiego przed sędziami z Palermo.

Inny dziennik włoski, lewicowy _ Il Fatto Quotidiano _ przypomina, że Berlusconi podarował Dell'Utriemu m.in. willę nad jeziorem Como kupioną za 21 milionów euro.

Dell'Utri został w 2010 r. skazany na siedem lat więzienia za współpracę z mafią, ale w marcu tego roku Sąd Apelacyjny anulował wyrok ze względu na niewystarczające dowody winy. Przeciwko Dell'Utriemu rozpoczął się nowy proces.

W jego toku ustalono, że Dell'Utri _ odgrywał rolę mediatora _ między Silvio Berlusconim a mafią.

Według sądu sycylijski senator był _ autorem porozumienia w sprawie ochrony Berlusconiego i jego współpracy z mafią _.

Sad Apelacyjny potwierdził, że Berlusconi przekazał w latach 70. ubiegłego stulecia _ znaczne kwoty pieniędzy _, aby zapewnić sobie ochronę i bezpieczeństwo.

Sąd uznał jednak, że _ był on ofiarą, która działała pod presją _, i _ zapłacił duże sumy za bezpieczeństwo własne i swojej rodziny _.

Czytaj więcej w Money.pl
Berlusconi jest znowu chwalony. Za mafię Włoski prokurator krajowy do spraw walki z mafią Pietro Grasso wyraził uznanie dla poprzedniego rządu, którym kierował Silvio Berlusconi.
Berlusconi o procesie Ruby: "To skandal!" Były premier Włoch Silvio Berlusconi przyszedł dziś po raz pierwszy do sądu w Mediolanie na swój proces w tzw. sprawie Ruby
Berlusconi przed sądem. Wyrok zapadł Prokurator zażądał dla niego 5 lat więzienia, obrona - uniewinnienia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)