Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Berlin protestuje przeciw kontrolom w niemieckich fundacjach w Rosji

0
Podziel się:

Chodzi o kontrole przeprowadzane przez rosyjskie władze w siedzibach
organizacji pozarządowych, w tym niemieckich fundacji politycznych w Rosji.

Berlin protestuje przeciw kontrolom w niemieckich fundacjach w Rosji
(dirk@vorderstrasse.de/CC/Flickr)

Niemiecki MSZ wezwał ministra pełnomocnego ambasady Rosji w Berlinie, by zaprotestować przeciwko kontrolom przeprowadzonym przez rosyjskie władze w siedzibach organizacji pozarządowych, w tym niemieckich fundacji politycznych w Rosji.

Na zdjęciu szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle.

Niemiecki rząd wyraził zaniepokojenie _ skoncentrowaną akcją _ prowadzoną wobec organizacji pozarządowych - powiadomił na swojej stronie internetowej tygodnik _ Der Spiegel _.

Przedstawicielowi Rosji zakomunikowano, że systematyczne poczynania, których celem jest ograniczenie swobody działania NGO-sów oraz społeczeństwa obywatelskiego, są _ nie do zaakceptowania _. MSZ uzmysłowił też stronie rosyjskiej, że utrudnianie działalności niemieckich fundacji na terenie Rosji może trwale obciążyć stosunki dwustronne - czytamy w tygodniku _ Der Spiegel _.

Przedstawiciele rosyjskiej prokuratury oraz MSW przeprowadzili we wtorek przed południem niezapowiedzianą kontrolę w biurze Fundacji im. Konrada Adenauera (KAS) w Sankt Petersburgu. Po skontrolowaniu finansów fundacji urzędnicy zabrali znajdujące się w biurze komputery, wyjaśniając, że muszą sprawdzić licencje na oprogramowanie. Fundacja im. Konrada Adenauera jest związana z rządzącą w Niemczech partią CDU Angeli Merkel.

Przeszukania dokonano także w biurze związanej z opozycyjną SPD Fundacji im. Friedricha Eberta.

Jak pisze _ Der Spiegel _, postępowanie rosyjskich władz może odbić się negatywnie na stosunkach niemiecko-rosyjskich. KAS była jedyną niemiecką fundacją utrzymującą kontakty z partią _ Jedna Rosja _ Władimira Putina.

Przewodniczący Fundacji Adenauera Hans-Gert Poettering zaprotestował przeciwko represjom i wyraził obawę, że postępowanie rosyjskich władz będzie miało negatywny wpływ na współpracę KAS z rosyjskimi organizacjami partnerskimi.

Szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle protestował już w zeszłym tygodniu przeciwko _ obławie _ na organizacje praw człowieka w Rosji.

Przedstawiciele prokuratury, resortu sprawiedliwości i urzędu skarbowego przeszukali w ubiegły czwartek między innymi biura stowarzyszenia Memoriał, czołowej organizacji obrony praw człowieka w Rosji. Według rosyjskich działaczy praw człowieka dotychczas dokonano przeszukań w biurach ok. 2 000 organizacji.

Niemieckie władze z rosnącym zaniepokojeniem obserwują rozwój sytuacji wewnętrznej w Rosji i reagują zdecydowanie na przypadki naruszania praw człowieka. Bundestag przyjął w listopadzie uchwałę zawierającą ostrą krytykę represji wobec rosyjskich organizacji pozarządowych. Niemieccy parlamentarzyści wezwali wówczas rosyjskie władze do przestrzegania praworządności.

Czytaj więcej w Money.pl
Berlin odwołał manewry z Rosją. Przez Polskę Kooperacja między Bundeswehrą i rosyjskimi siłami zbrojnymi trwa od 2006 roku.
Alpejska krowa 1 jest szpiegiem? Dziś proces Ona miała pseudonim alpejska krowa 1, on nie wiadomo. Nie chcą ujawnić swojej tożsamości i nie zamierzają składać zeznań.
Na Kremlu mówią o ograniczaniu demokracji Atmosfera pomiędzy Rosją a Niemcami nie jest "mroczna" - powiedział prezydent Putin.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)