Notowania

walka z terroryzmem
18.01.2015 22:31

Belgia chce ekstradycji podejrzanego o terroryzm

Wczoraj grecka policja aresztowała w Atenach co najmniej cztery osoby w ramach śledztwa ws. komórki terrorystycznej w Belgii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Belgijska prokuratura zwróciła się do Grecji o ekstradycję jednej z osób zatrzymanych w sobotę w Atenach. Wniosek złożyła w ramach śledztwa w sprawie komórki terrorystycznej w Belgii, która została rozbita w operacji sił specjalnych trzy dni wcześniej.

_ - Dalsza analiza materiału dowodowego naszego śledztwa dała nam wystarczająco dużo powodów, aby poprosić o ekstradycję jednej z osób, które zostały aresztowane wczoraj przez greckie władze _ - poinformowało w oświadczeniu biuro federalnego prokuratora Belgii.

Wcześniej belgijska prokuratura twierdziła, że sobotnie aresztowania w Atenach nie miały żadnego związku ze śledztwem w sprawie komórki dżihadystowskiej, która została w czwartek rozbita przez belgijską policję. Jednak _ dochodzenie było kontynuowane po południu _ i ujawniło nowe elementy - wyjaśnił w telewizji RTL rzecznik prokuratury Thierry Werts.

Według greckich źródeł policyjnych, podejrzany, o którego chodzi stronie belgijskiej, to 31-letni Algierczyk, który odbywał karę w greckim więzieniu do wiosny 2014 r. za kradzież.

W sobotę grecka policja aresztowała w Atenach co najmniej cztery osoby w ramach śledztwa ws. komórki terrorystycznej w Belgii. Grecy wysłali do Brukseli próbki DNA i odciski palców zatrzymanych. Służby antyterrorystyczne starają się sprawdzić, czy wśród nich jest pochodzący z Brukseli Abdelhamid Abaaoud, znany też jako Abu Omar Sussi, Belg marokańskiego pochodzenia, który - jak podawały media - był prawdopodobnie mózgiem siatki działającej w Belgii i kierował nią z Aten.

Podczas operacji antyterrorystycznej w Belgii zostało zatrzymanych w czwartek 13 osób; pięć z nich zostało już oskarżonych o _ udział w działaniach grupy terrorystycznej _. W mieście Verviers na wschodzie Belgii wywiązała się strzelanina; zabitych zostało dwóch dżihadystów.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe informacje w sprawie szefa dżihadystów Belgijski minister sprawiedliwości nie zdementował pogłosek, że podejrzany może przebywać w Grecji.
Wprowadzają nowe środki antyterrorystyczne Kroki te ogłoszono dzień po operacji antyterrorystycznej belgijskich sił bezpieczeństwa przeprowadzonej w kilku miejscach w kraju.
Fala zatrzymań we Francji. A to nie koniec Wśród zatrzymanych jest kontrowersyjny francuski komik Dieudonne M'Bala M'Bala, propagator gestu quenelle, czyli odwróconego nazistowskiego pozdrowienia.
Tagi: walka z terroryzmem, ekstradycja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz