Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będzie referendum w sprawie sześciolatków?

0
Podziel się:

W Sejmie zweryfikowano 500 tys. podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum edukacyjnego m.in. w sprawie obniżenia wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat.

Będzie referendum w sprawie sześciolatków?
(skynesher/iStockphoto)

Wciąż nie oznacza to jednak, że referendum zostanie przeprowadzone.

O weryfikacji 500 tys. podpisów osób popierających wniosek o przeprowadzenie referendum poinformowało biuro prasowe Kancelarii Sejmu. To oznacza, że Sejm może teraz zdecydować o przeprowadzeniu referendum. _ _

_ - Po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego Kancelaria Sejmu potwierdziła, że pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum została prawidłowo złożona ustawowo wymagana liczba podpisów popierających go obywateli _ - podała kancelaria.

W czerwcu wraz z wnioskiem organizatorzy akcji _ Ratuj Maluchy! _ złożyli prawie 950 tys. podpisów. Inicjatorem referendum jest Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, w ocenie którego szkoły w Polsce nie są przygotowane na reformę obniżenia wieku szkolnego.

Po złożeniu podpisów marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapowiedziała, że po ich przeliczeniu i weryfikacji sprawa wniosku zostanie skierowana do porządku obrad Sejmu.

_ - Najpierw omówię to na prezydium Sejmu, następnie na konwencie. Gdy zakończy się część formalna, skieruję to pod obrady Sejmu i to Sejm większością głosów zdecyduje o tym, czy będziemy dalej procedować. Jeśli będzie decyzja na tak, to sprawa zostanie odesłana do komisji ustawodawczej, gdzie jest ustalana treść pytań i projekt uchwały, który będziemy procedować _ - mówiła Kopacz.

Organizatorzy akcji referendalnej chcą, by w referendum obywatele odpowiedzieli na pięć pytań: 1. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków? 2. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków? 3. Czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów? 4. Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej? 5. Czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?

Złożenie wniosku o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego wraz z koniecznymi minimum 500 tys. podpisów nie oznacza jednak, że na pewno zostanie ono przeprowadzone. Uchwałę w sprawie referendum ogólnokrajowego Sejm podejmuje większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Sejm w marcu 2012 r. odrzucił wniosek NSZZ _ Solidarność _ o przeprowadzenie referendum w sprawie wieku emerytalnego, pod którym podpisy złożyło ponad dwa miliony osób.

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zostało zawiązane w 2009 r. przez grupę rodziców zaangażowanych w akcję społeczną _ Ratuj Maluchy _ sprzeciwiających się obniżeniu wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. W 2011 r. zebrało ono prawie 350 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zakładał on m.in. cofnięcie wprowadzanej reformy edukacji, w tym odstąpienie od wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. W czerwcu 2012 r. za odrzuceniem projektu opowiedziały się sejmowe komisje edukacji, nauki i młodzieży oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony do polskiego systemu edukacji ustawą w 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Rząd chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r.

Obecnie w Sejmie procedowany jest projekt nowelizacji ustawy o oświacie, zakładający, że we wrześniu 2014 r. obowiązek szkolny obejmie wszystkie dzieci 7-letnie (rocznik 2007) oraz dzieci 6-letnie, urodzone w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 r. Rok później - we wrześniu 2015 r. obowiązek szkolny ma objąć dzieci 7-letnie, urodzone w okresie 1 lipca - 31 grudnia 2008 r. oraz wszystkie dzieci z rocznika 2009 (6-latki). W projekcie zapisano też, że klasy I-III szkół podstawowych w okresie wprowadzania obniżenia wieku rozpoczynania nauki będą liczyły do 25 uczniów.

Czytaj więcej w Money.pl
Jaka przyszłość czeka polskich nauczycieli? Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów będzie omawiany projekt założeń do nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela.
Rząd przeznaczy 180 mln na wyprawki szkolne Uczniowie niepełnosprawni mają prawo ubiegać się o dofinansowanie bez względu na dochód, na jednego członka rodziny.
Będzie referendum edukacyjne? Marszałek Sejmu zapewnia, że wniosek w tej sprawie będzie rozpatrzony bez zwłoki i w swoim czasie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)