Notowania

sześciolatki w szkole
28.05.2013 16:58

Będzie ogólnokrajowe referendum ws. sześciolatków?

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zebrało ponad 500 tys. podpisów pod wnioskiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(skynesher/iStockphoto)

12 czerwca złożony zostanie w Sejmie wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum dotyczącego m.in. obniżenia wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zebrało ponad 500 tys. podpisów pod wnioskiem.

Organizatorzy akcji chcą by obywatele odpowiedzieli w referendum na pięć pytań:

* 1. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków?
* 2. Czy jesteś za zniesieniem obowiązku przedszkolnego pięciolatków?
* 3. Czy jesteś za przywróceniem w liceach ogólnokształcących pełnego kursu historii oraz innych przedmiotów?
* 4. Czy jesteś za stopniowym powrotem do systemu: 8 lat szkoły podstawowej plus 4 lata szkoły średniej?
* 5. Czy jesteś za ustawowym powstrzymaniem procesu likwidacji publicznych szkół i przedszkoli?

Akcję zbierania podpisów pod wnioskiem rozpoczęli w styczniu tego roku. By móc złożyć wniosek w Sejmie musieli zebrać minimum 500 tys. podpisów. _ Ciągle napływają kolejne paczki z podpisami. Wczoraj, gdy udało nam się osiągnąć pół miliona podpisów, przyszło do nas 46 kg podpisów. Dziś dostaliśmy prawie 50 kg _ - powiedział Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

Organizatorzy akcji założyli, że podpisy będą zbierać do 1 czerwca - do Dnia Dziecka. _ - Chcemy złożyć wniosek i podpisy w Sejmie 12 czerwca _ - poinformował Elbanowski.

Złożenie wniosku o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego wraz z koniecznymi minimum 500 tys. podpisów popierających go osób nie oznacza, że na pewno zostanie ono przeprowadzone. Uchwałę w sprawie referendum ogólnokrajowego Sejm podejmuje większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W marcu ubiegłego roku Sejm odrzucił wniosek NSZZ _ Solidarność _ o przeprowadzenie referendum w sprawie wieku emerytalnego, pod którym podpisy złożyło ponad 2 miliony osób.

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zostało zawiązane w 2009 r. przez grupę rodziców zaangażowanych w akcję społeczną _ Ratuj Maluchy _ sprzeciwiających się obniżeniu wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/3/157955.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/donald;tusk;obiecuje;700;milionow;zlotych;na;przedszkola,217,0,1298137.html) *Rząd odkręcił kurek z pieniędzmi na przedszkola * Donald Tusk uprzedza, że _ jest to być może ostatni w przewidywalnej przyszłości taki masywny, dodatkowy wydatek _.

Zbieranie wniosków o przeprowadzenie referendum edukacyjnego nie jest pierwszym tego typu działaniem podjętym przez Stowarzyszenie. W 2011 r. zebrało ono prawie 350 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zakładał on m.in. cofnięcie wprowadzanej reformy edukacji, w tym odstąpienie od wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. W czerwcu ubiegłego roku za odrzuceniem projektu opowiedziały się sejmowe komisje edukacji, nauki i młodzieży oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony do polskiego systemu edukacji ustawą w 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Rząd chcąc dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r.

W maju do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych skierowany został przygotowany przez MEN projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakładający, że we wrześniu 2014 r. obowiązek szkolny obejmie wszystkie dzieci 7-letnie (rocznik 2007) oraz dzieci 6-letnie, urodzone w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 r. Rok później - we wrześniu 2015 r. obowiązek szkolny ma objąć dzieci 7-letnie, urodzone w okresie 1 lipca - 31 grudnia 2008 r. oraz wszystkie dzieci z rocznika 2009 (6-latki).

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/m250070.jpg ) ] (http://tech.money.pl/eksperci-lepiej-odprowadzic-dzieci-do-szkoly-niz-podwozic-0-1313767.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Podwożenie dzieci do szkoły to błąd. Dlaczego? Okazuje się, że dotarcie do szkoły na piechotę pozwala codziennie zyskać nawet do 45 minut aktywności fizycznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/m202860.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/propozycje;dotyczace;6-latkow;sa;sprzeczne;z;konstytucja,201,0,1311433.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nowy zwrot w sprawie sześciolatków? - _ Propozycja odmiennego potraktowania połowy dzieci z rocznika, przez obligatoryjne objęcie ich obowiązkiem szkolnym jest dyskryminacją _ - przekonują rodzice.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/m249679.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/badania;edukacyjne;przepytaja;90;tys;osob,107,0,1309035.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ruszają wielkie badania. 90 tys. respondentów Do udziału w badaniu zaproszonych zostanie 90 tys. osób urodzonych w latach 1948-1997. Według IBE, będzie to jedno z największych badań gospodarstw domowych w Polsce.
Tagi: sześciolatki w szkole, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz