Notowania

Przejdź na
kupno auta
04.04.2014 10:31

Będzie łatwiej sprawdzić kupowane auto

Sejm znowelizował ustawę Prawo o ruchu drogowym, która wprowadza e-usługi. Przed zakupem auta będzie można zweryfikować jego historię.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Joe Crawford/CC/Flickr)

Sejm znowelizował ustawę Prawo o ruchu drogowym, która wprowadza dwie e-usługi. Dzięki nim, przed zakupem auta będzie można zweryfikować jego historię, a wysyłając dzieci na wypoczynek - sprawdzić, czy wiozący je autokar, jest sprawny.

Ustawę, która teraz trafi do Senatu, poparło w głosowaniu 255 posłów, 174 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Wcześniej posłowie nie poparli wniosku klubu Twój Ruch o odrzucenie ustawy w całości.

Prace legislacyjne i programistyczne nad usługami _ Historia pojazdu _ i _ Bezpieczny autokar _ są prowadzone w ramach projektu CEPiK 2.0. Jest on realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki (COI).

Nowela autorstwa MSW zakłada, że w ramach usługi _ Historia pojazdu _ dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów będzie można uzyskać on-line; nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Niezbędny do tego będzie numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić. Udostępniane będą jedynie dane o pojeździe, a nie o właścicielu lub posiadaczu auta. Usługa ma być bezpłatna.

Będzie można sprawdzić m.in. markę, model, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji i termin badania technicznego auta oraz dane o miejscu zarejestrowania, a także liczbę właścicieli pojazdu. Udostępniona będzie także informacja o tym, że pojazd został zgłoszony jako skradziony, o ubezpieczeniu pojazdu, jak również dane o pojemności i mocy silnika, dopuszczalnej masie i ładowności, liczbie miejsc. Będzie też można uzyskać informacje o dacie pierwszej rejestracji za granicą.

TAK TO DZIAŁA. ZOBACZ FILM MSW:

Posłowie poparli zgłoszoną przez PO poprawkę, która rozszerza ten katalog o odczyt licznika przebiegu pojazdu (zarejestrowany podczas ostatniego badania technicznego).

Obecnie dane dotyczące pojazdu mogą być udostępniane jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz jego posiadaczowi. Wprowadzane zmiany umożliwią dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu - informuje MSW.

Dzięki drugiej usłudze - nazwanej _ Bezpieczny autokar _ - rodzice, którzy wysyłają dzieci na kolonie czy wycieczki, będą mogli sprawdzić, czy autokar, który będzie wiózł najmłodszych, jest sprawny i dopuszczony do ruchu.

Aby uzyskać informacje o pojeździe, rodzicom wystarczy jego numer rejestracyjny. Potrzebne dane będzie można uzyskać online, bez konieczności składania wniosku. Dostępne będą jednak tylko informacje o pojeździe - te dotyczące właściciela lub posiadacza w dalszym ciągu nie będą podlegały udostępnianiu. Koszt budowy i uruchomienia projektowanych e-usług MSW szacuje na 760 tys. zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister o szybkim internecie i rozwoju e-usług Sprawna i przyjazna e-administracja, reforma funduszu sołeckiego, uelastycznienie współpracy samorządów, zmiana w organizacji zbiórek publicznych - to priorytety Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Ponad 9 mld zł na cyfryzację to za mało. Potrzebujemy 7 mld więcej W ciągu najbliższych sześciu lat do polskich firm, samorządów i organizacji pozarządowych trafi równowartość 2,5 miliarda euro, ale...
Ułatwienia dla kierowców. To sprawdzisz online Każdy będzie mógł sprawdzić online np. dane techniczne auta i termin zakończenia polisy. Jeśli system zda egzamin, zostanie poszerzony o informacje dotyczące liczby punktów karnych na koncie kierowcy.
Tagi: kupno auta, e-usługi, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz