Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie wspólny projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego

0
Podziel się:

Minister pracy, związki zawodowe oraz pracodawcy deklarują, że w ciągu dwóch miesięcy przygotują wspólny projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Dzisiaj szefowie trzech central związkowych i czterech organizacji pracodawców przedstawili ministrowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi projekt, nad którym pracowali przez kilka miesięcy.

Będzie wspólny projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego
(PAP/Radek Pietruszka)

Minister pracy, związki zawodowe oraz pracodawcy deklarują, że w ciągu dwóch miesięcy przygotują wspólny projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. W poniedziałek szefowie trzech central związkowych i czterech organizacji pracodawców przedstawili ministrowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi projekt, nad którym pracowali przez kilka miesięcy.

Minister powiedział po spotkaniu, że dokument jest dobrą podstawą do dalszej dyskusji. Dodał, że strona rządowa jest otwarta na te propozycje i będzie je bardzo pilnie analizować.

W opracowanym przez związki i pracodawców projekcie główną osią zmian ma być ograniczenie dominującej roli rządu w prowadzeniu dialogu. Powołana zostanie rada dialogu społecznego, a jej szefami będą rotacyjnie przedstawiciele pracodawców i związkowców. Rada ma mieć także wpływ na inicjowanie i prowadzenie procesu legislacyjnego.

Wszystkie trzy strony umówiły się na bardzo pilne prace w tej sprawie. Minister Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że każda ze stron musi być elastyczna i otwarta na argumenty. Dodał, że podstawą dialogu jest z jednej strony zaufanie a z drugiej podmiotowość każdego z partnerów. Minister wyraził nadzieję, że rozstrzygnięcia w kwestii projektu nastąpią w ciągu najbliższych kilku tygodni Terminy są bardzo ambitne - dodała prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz. Zaznaczyła, że jest szansa, że jeszcze przed wakacjami zacznie obowiązywać w Polsce nowa formuła dialogu społecznego.

Prezes Business Centre Club Marek Goliszewski mówił natomiast, że prace nad projektem powinny trwać w dzień i w nocy, gdyż jest to budowanie podstawy nie tylko dialogu społecznego, ale także konstytucji społeczeństwa obywatelskiego.

Szefowie związków Piotr Duda, Jan Guz i Tadeusz Chwałka powtórzyli, że nie ma juz powrotu do dotychczasowej formuły dialogu społecznego i trzeba jak najszybciej stworzyć nową, bo problemów do rozwiązania jest mnóstwo.

Przewodniczący OPZZ Jan Guz podkreślał, że szybkie zakończenie prac nad projektem jest konieczne ze względu na nabrzmiałe problemy społeczne. Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski przypominał, że rozwiązując problemy społeczne nie można zapominać o potrzebach gospodarki.

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda zwracał uwagę, że dzisiaj najważniejsze jest to, że na ten dialog otwarci są wszyscy partnerzy społeczni.

Związkowcy opuścili Komisję Trójstronną w 2013 roku uznając, że dialog jest pozorowany a ich postulaty nie są brane przez rząd pod uwagę.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister pracy optymistą w tej sprawie. Słusznie? Dzisiaj GUS poda dane o bezrobociu za grudzień. Według szefa resortu pracy, jest możliwe, że w tym roku będzie ono jednocyfrowe.
Rząd wznawia rozmowy ze związkowcami i pracodawcami W ciągu dwóch tygodni rząd ma ustosunkować się do proponowanych zmian, dotyczących utworzenia Rady Dialogu Społecznego.
Od tego zależy tysiące miejsc pracy Rozwiązanie problemu niemieckich przepisów odnośnie płacy minimalnej to dla Polski sprawa dziesiątek tysięcy miejsc pracy. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz wspiera w tej sprawie przewoźników i apeluje o wstrzemięźliwość do związkowców, którzy cieszą się z niemieckich regulacji.
Projekt związkowców i szefów. Ma pomóc w... Jest projekt nowej ustawy dotyczącej dialogu społecznego. Przygotowali go wspólnie pracodawcy i związkowcy, bez udziału strony rządowej.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)