Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bedą zmiany w Ustawie o prokuraturze

0
Podziel się:

Inicjatywy nie należy wiązać z ostatnią dyskusją o prokuratorach w stanie spoczynku - mówi prokurator Mateusz Martyniuk.

Bedą zmiany w Ustawie o prokuraturze
(Mikdam/Dreamstime)

Opracowanie założeń nowej Ustawy o prokuraturze - to zadanie niedawno powołanego w Prokuraturze Generalnej zespołu złożonego z naukowców i prokuratorów. Do śledczych w kraju skierowano już specjalne ankiety. Prace zespołu mają zacząć się w styczniu.

_ Od początku sprawowania tego urzędu dostrzegałem potrzebę dokonania szeregu zmian w ustawie z 20 czerwca 1985 roku o prokuraturze. Z czasem nabrałem przekonania, że niezbędne jest jej zastąpienie przez nową ustawę, gdyż kolejne nowelizacje czynią ten akt prawny mało przejrzystym, co stwarza trudności przy dokonywaniu wykładni jego przepisów _ - napisał prokurator generalny Andrzej Seremet w piśmie skierowanym do podległych prokuratorów.

Rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk powiedział, że prace na razie będą miały _ charakter roboczy _. Jak zaznaczył, zdaniem prokuratora generalnego aktualnie obowiązująca ustawa jest aktem prawnym wielokrotnie nowelizowanym, w wielu miejscach niespójnym, nieprecyzyjnym i rodzącym poważne rozbieżności interpretacyjne. _ - Chcemy więc przygotować dobry, spójny projekt, który znajdzie poparcie _ - dodał. Według planów zespół po raz pierwszy ma spotkać się w początkach nowego roku.

_ - Doprowadziłem do tego, że doszło przed rokiem do oddzielenia funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego. Był to pierwszy krok. Teraz trzeba się zastanowić nad nową ustawą _ - powiedział zaproszony do udziału w pracach zespołu były minister sprawiedliwości, prof. Zbigniew Ćwiąkalski.

W skład zespołu powołanego przez Seremeta, poza prof. Ćwiąkalskim, weszli m.in. konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek, a także prof. Tomasz Grzegorczyk i prof. Piotr Kardas. Spośród prokuratorów w pracach będzie uczestniczył m.in. zastępca Seremeta, prok. Marek Jamrogowicz.

Czytaj w Money.pl

Kontrowersje w związku z przepisami aktualnej Ustawy o prokuraturze pojawiły się ostatnio m. in. przy okazji rozstrzygania kwestii dopuszczalności zasiadania w Sejmie wybranych z listy PiS prokuratorów w stanie spoczynku Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego. W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy oddalił ich zażalenia na decyzję marszałka Sejmu o wygaszeniu ich mandatów.

Zgodnie z art. 103 konstytucji mandatu poselskiego nie może sprawować m.in. ani sędzia, ani prokurator. Z kolei ustawa o prokuraturze mówi, że prokurator m.in. wybrany do pełnienia funkcji w organach państwowych jest obowiązany zrzec się swojego stanowiska, chyba że przechodzi w stan spoczynku. SN uznał jednak, że przepis ustawy nie dotyczy sytuacji sprawowania mandatu posła, która to sytuacja jest uregulowana wprost w ustawie zasadniczej, tylko innych przypadków wyboru do organów państwowych.

Prok. Martyniuk zaznaczył, że inicjatywy powołania zespołu nie należy wiązać z ostatnią dyskusją o prokuratorach w stanie spoczynku. _ - Ale to też był przykład ukazujący niejasności w obecnej ustawie _ - zaznaczył.

Prof. Ćwiąkalski dodał, że wśród problemów, które będzie musiał przedyskutować zespół, znajdą się kwestie roli prokuratora, zakresu jego niezależności i nadzoru prokuratorów zwierzchnich, postępowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów, pozycji i roli Krajowej Rady Prokuratury oraz ewentualności wprowadzenia instytucji sędziego śledczego.

Jeszcze w marcu, przed objęciem stanowiska prokuratora generalnego, Seremet wskazywał, że istnieje _ konieczność umieszczenia w konstytucji zapisów odnośnie samej zasady niezależności prokuratury _. _ - Chcielibyśmy, żeby miała ona rangę konstytucyjną, czyli żeby znalazł się w konstytucji taki zapis, że prokurator przy wykonywaniu czynności jest niezależny. W naszym przekonaniu to by szalenie umocniło pozycję prokuratora, także ustrojową, jako niezależnego funkcjonariusza _ - mówił wtedy Seremet.

_ - Moim zdaniem prokuratura powinna mieć swoje zakotwiczenie w konstytucji, ale trzeba określić jej rolę i dopiero po przygotowaniu założeń do nowej ustawy sformułować ewentualne propozycje konstytucyjne _ - ocenił prof. Ćwiąkalski.

Według zamierzeń Prokuratury Generalnej w pracach nad założeniami nowej ustawy uwzględniona zostanie opinia prokuratorów wszystkich szczebli oraz asesorów prokuratury. W przygotowanej przez PG i możliwej już do wypełnienia ankiecie są m.in. pytania: o definicję prokuratury, powiązanie nowej ustawy z Prawem o ustroju sądów powszechnych, utrzymanie prokuratury wojskowej i prokuratorskiego pionu IPN - Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu oraz o system oceniania prokuratorów.

_ - Choć prokurator generalny nie posiada inicjatywy ustawodawczej, za swój obowiązek uważam przedstawienie projektu nowej Ustawy o prokuraturze organom posiadającym tę kompetencję _ - podkreślił Seremet w piśmie do prokuratorów.

Więcej o sprawie Święczkowskiego i Barskiego w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t94507.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/posel;pis;spodziewal;sie;innego;wyroku;polityczna;dezycja,168,0,963240.html) Poseł PiS w szoku. "To polityczna decyzja" Poseł PiS Jacek Sasin jest zaskoczony wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie Bogdana Święczkowskiego i Dariusza Barskiego. Wczoraj Sąd Najwyższy orzekł, że prokuratorzy w stanie spoczynku z Prawa i Sprawiedliwości nie mogą być posłami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t86744.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prokuratorzy;w;sejmie;co;zrobi;sad;najwyzszy,36,0,956708.html) Nie zgadzają się ze Schetyną. Poszli do sądu Do Sądu Najwyższego powinny dzisiaj dotrzeć odwołania wybranych z list PiS-u prokuratorów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t91803.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/swieczkowski;i;barski;nie;zmieniaja;zdania,30,0,952094.html) Dwaj posłowie PiS-u stracą mandat? Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski nie zmienili zdania - nie rezygnują z mandatu posła, ani ze statusu prokuratora w stanie spoczynku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)