Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Becikowe w wysokości tysiąca złotych. Sejm przegłosował

0
Podziel się:

Posłowie zaakceptowali dzisiaj poprawkę Senatu do noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych, określającą kwotę becikowego na 1 000 zł. Wcześniej Sejm podwyższył ją do 1 200 zł.

Becikowe w wysokości tysiąca złotych. Sejm przegłosował
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Posłowie zaakceptowali dzisiaj poprawkę Senatu do noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych, określającą kwotę becikowego na 1 000 zł. Wcześniej Sejm podwyższył ją do 1 200 zł.

Za poprawką Senatu przywracającą opowiedziało się 230 posłów, 217 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu. Obecnie becikowe, czyli jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, przysługuje niezależnie od dochodów i wynosi 1000 zł.

Rządowa nowela ustawy, którą w połowie września przyjął Sejm, przewiduje wprowadzenie kryterium dochodowego przy przyznawaniu tego świadczenia. Według nowych przepisów od 2013 r. becikowe ma trafiać tylko do rodzin o miesięcznych dochodach poniżej 1922 zł na osobę.

W Sejmie o podwyższeniu kwoty becikowego do 1 200 zł zdecydowano przewagą jednego głosu, wbrew intencjom rządu. Już wtedy premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie przekonywał senatorów PO, by to zmienić.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało, że pieniądze zaoszczędzone na becikowym będą przeznaczone na podwyższenie kryteriów dochodowych i zasiłków przyznawanych co miesiąc, co będzie dla rodzin korzystniejsze niż podniesienie świadczenia przyznawanego jednorazowo.

Zmiana w przepisach dotyczących becikowego to realizacja postulatu z expose premiera, który zapowiadał, że będzie ono przysługiwać rodzinom o rocznych dochodach poniżej 85 tys. zł. Rządowe Centrum Legislacji zwróciło jednak uwagę, że takie rozwiązanie może być sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości oraz sprawiedliwości społecznej - byłyby bowiem najbardziej korzystne dla rodzin wychowujących jedno dziecko. Dlatego nowela zakłada, że becikowe będzie przysługiwać rodzinom, których dochód nie przekracza 1 922 zł netto na osobę.

Według MPiPS prawo do becikowego utraci ok. 10 proc. rodzin o najwyższych dochodach. Da to ok. 39 mln zł oszczędności. Według resortu podniesienie becikowego o 200 zł kosztowałoby budżet ok. 50-70 mln zł, wymusiłoby też weryfikację przewidywanych podwyżek zasiłków i kryteriów ich przyznawania.

Od 1 listopada zasiłek rodzinny ma wynosić 77 zł na dziecko do 5 lat (obecnie wynosi 68 zł), 106 zł na dziecko w wieku 6-18 lat (obecnie 91 zł) i 115 zł na dziecko w wieku 19-24 lata (obecnie 98 zł). Kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych mają docelowo wynieść 574 zł na osobę i 664 zł na osobę dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym (obecnie 504 zł i 583 zł). Dochodzenie do tego poziomu następowałoby w dwóch etapach: od 1 listopada br. - odpowiednio 539 zł i 623 zł, a od 1 listopada 2014 r. 574 zł i 664 zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Więcej muzyki on-line? Posłowie są przeciw Sejm wyraził sprzeciw wobec projektu unijnej dyrektywy dotyczącej zmian w udzielaniu licencji wieloterytorialnych na utwory muzyczne udostępniane w internecie.
Rząd zmienia plany w sprawie prywatyzacji Mikołaj Budzanowski: _ Wpływy ze sprzedaży majątku będą zasilały specjalny program inwestycyjny _. Zobacz, ile chce zarobić.
Śmiech, drwiny i przezwiska w Sejmie. Tak oceniają Tuska - _ Brak wizji i konkretów, brak dalekosiężnych planów _ - grzmią politycy opozycji. W Sejmie trwa batalia o być, albo nie być rządu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)