Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bazy NATO w Polsce. Siemoniak prostuje: Dowództwo szpicy tam, gdzie potrzeba

0
Podziel się:

Wczoraj brytyjski premier mówił, że dowództwo nowych natowskich sił reagowania ma być w Polsce. Dziś minister Tomasz Siemoniak precyzował te słowa.

Bazy NATO w Polsce. Siemoniak prostuje: Dowództwo szpicy tam, gdzie potrzeba
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Minister obrony podsumował w Warszawie ustalenia ostatniego szczytu NATO w brytyjskim Newport.

Wczoraj brytyjski premier mówił, że dowództwo nowych natowskich sił reagowania ma być w Polsce. Dziś minister Tomasz Siemoniak precyzował te słowa. Jak podkreślał, dowództwo będzie ruchome - znajdzie się tam, gdzie będzie potrzebne do gaszenia konfliktu.

Łącznie siły szpicy będą składały się z około 5 tysięcy żołnierzy, którzy w kilkanaście godzin mają dotrzeć do ogniska konfliktu. Na szczycie NATO w brytyjskim Newport ustalono też, że w naszym kraju będą ćwiczyć około 200-osobowe kompanie amerykańskich żołnierzy. Razem z nimi będą ćwiczyć polscy oraz z innych krajów NATO - łącznie będzie ich 800.

NATO zdecydowało też o wzmocnieniu Korpusu Północno-Wschodniego, z siedzibą w Szczecinie. Ma on dowodzić działaniami siłami na wschodniej flance Sojuszu.

Ponadto na szczycie potwierdzono to co minister zapowiadał kilka miesięcy temu - w 2016 roku w Redzikowie rozpocznie się budowa tarczy antyrakietowej. Inwestycja zostanie ukończona w 2018 roku.

Minister zapewnił natomiast, że Polska nie jest _ na ścieżce prowadzącej do trzeciej wojny w Iraku _. Podkreślił, że podczas wczorajszego spotkania sojuszników USA wykluczono operację lądową w tym kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Myśliwce USA zostaną w Polsce do końca roku - _ Nie chodzi o prowokowanie Rosji _ - zaznacza minister obrony USA Chuck Hagel.
"Integralność terytorialna Ukrainy bezpieczna" Po politycznym przewrocie w Kijowie coraz większe obawy budzi kwestia Krymu, zamieszkanego w dużej części przez ludność rosyjskojęzyczną.
Dowództwo "szpicy" NATO w Polsce Chodzi o brygadę liczącą nawet 4 tysięcy żołnierzy natychmiastowego reagowania. _ Ustalenia NATO przestają być gwarancjami papierowymi _ - powiedział Donald Tusk.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)