Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bazy NATO. Siemoniak liczy, że Kanada dołączy do Korpusu w Szczecinie

0
Podziel się:

Według kanadyjskiego ministra, wspólne ćwiczenia mają wysłać informację przede wszystkim w stronę Rosji, że NATO działa razem.

Bazy NATO. Siemoniak liczy, że Kanada dołączy do Korpusu w Szczecinie
(PAP/Tomasz Gzell)

Minister obrony Tomasz Siemoniak (na zdjęciu z prawej) podczas wizyty na poligonie w Drawsku Pomorskim wyraził nadzieję, że Kanada dołączy do Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego z siedzibą w Szczecinie. Kanadyjski minister obrony Robert Nicholson (z lewej) powiedział, że nie zapadły jeszcze takie decyzje.

Siemoniak i Nicholson odwiedzili polskich żołnierzy 1. batalionu kawalerii powietrznej i Kanadyjczyków z kompanii _ Oscar _ 3. batalionu Kanadyjskiego Pułku Królewskiego, którzy wspólnie ćwiczyli działania taktyczne i zadania ogniowe.

_ - Mam nadzieję na przystąpienie Kanadyjczyków do Korpusu, rozmawialiśmy o tym z ministrem obrony Kanady _ - powiedział Siemoniak. _ - Po decyzjach w Newport, gdzie Korpus Północny-Wschód został wskazany jako organizator obrony na wschodniej flance, mamy taką sytuację, w której z 13 państw jeszcze kilka miesięcy temu już wiemy, że co najmniej 20 będzie uczestniczyło w pracach Korpusu. Liczymy bardzo na to, że Kanada dołączy do niego _ - dodał.

Siemoniak podziękował polskim i kanadyjskim żołnierzom za ich _ wielomiesięczną obecność i wspólne ćwiczenia. - W tym roku w ten szczególny sposób doceniamy nie tylko partnerów kanadyjskich. Kilka tygodni temu także w Drawsku mieliśmy okazję dziękować Amerykanom, a wcześniej w Świętoszowie i Żaganiu Brytyjczykom. To jest prawdziwy dowód na skuteczność NATO, że tu fizycznie przebywają żołnierze naszych sojuszników _ - powiedział Siemoniak.

Pytany przez dziennikarzy, czy Kanada przystąpi do Korpusu Nicholson odpowiedział, że są nadal rozważane _ różne możliwości _, a decyzje _ na temat naszych przyszłych planów jeszcze nie zapadły _. - _ Natomiast wyjadę stąd z informacją dla moich kolegów z kanadyjskiego rządu, że nasi żołnierze tutaj zostali dobrze przyjęci _ - dodał minister.

Nicholson powiedział, że dziękuje za gościnę, jaka spotkała kanadyjskich żołnierzy przebywających tutaj od kwietnia. _ - Pokazujemy w ten sposób, że Polska i Kanada są razem _ - dodał. Według kanadyjskiego ministra, ćwiczenia mają wysłać informację przede wszystkim w stronę Rosji, że NATO działa razem.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni utworzyły w 1999 r. trzy państwa - Dania, Niemcy i Polska. Teraz należy do niego 14 krajów, w tym: Estonia, Litwa i Łotwa, Słowacja, Czechy, USA, Węgry.

Jako część struktury wojskowej NATO Korpus wykorzystywany może być w ramach obrony kolektywnej krajów NATO, operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego mieści się w Szczecinie. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii.

We wrześniu na szczycie w Newport w Walii uzgodniono utworzenie w ramach Sił Odpowiedzi NATO tzw. szpicy, która może być rozmieszczona i użyta w bardzo krótkim czasie. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówił podczas wizyty w Warszawie na początku października br., że siły _ szpicy _ będą liczone w tysiącach. Media podawały, że dowództwo _ szpicy _ może być zlokalizowane w szczecińskim Korpusie.

Czytaj więcej w Money.pl
NATO utworzy szpicę na wschodzie. Dowództwo w Szczecinie? Siły mają być zdolne do działania w ciągu kilkudziesięciu godzin, zwłaszcza na obrzeżach paktu.
Polskie czołgi w NATO-wskiej szpicy Szpica ma jednak być gotowa dopiero w 2016 roku.
Litwini w gotowości bojowej. 22 okręty Rosji Litewskie Ministerstwo Ochrony Kraju poinformowało, że w ubiegłą sobotę w wodach neutralnych Morza Bałtyckiego zauważono 22 rosyjskie okręty. Towarzyszyły im samoloty bojowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)