*Projekt ustawy, który zakłada powstanie w Polsce sieci fotoradarówprezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego 27 kwietnia. *
Projekt ustawy zakłada utworzenie tzw. Automatyczne Centrum Nadzoru nad Ruchem Drogowym. **Ponadto zakłada on, że sieć 700 fotoradarów oplecie drogi w ciągu dwóch lat. Do 2015 ich liczba ma wzrosnąć aż do tysiąca.
Zdaniem pomysłodawców sieć fotoradarów oraz nieuchronność kary ma przełożyć się na zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych.
Zdjęcie pirata drogowego i auta zostanie przesłane do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Tam komputer, dzięki podłączeniu do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, błyskawicznie zidentyfikuje właściciela pojazdu. Mandat zostanie natychmiast wysłany. Cała procedura ma trwać kilka godzin, a nie tak jak dziś, nawet kilkanaście dni.
| Podstawy wniosku są częściowo zasadne. Prezydent wskazał, iż brak jest regulacji dotyczących postępowania odwoławczego od decyzji inspektora. Podniósł także zasadność rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji i zarzucił nowelizacji sprzeczność z zasadami sprawiedliwości i proporcjonalności w zakresie postanowień umożliwiających egzekucję kar poprzez sprzedaż zatrzymanego a nieodebranego samochodu obcokrajowca . Zaskarżył również niewłaściwy tryb uchwalenia ustawy. |
| --- |
Prezydent krytykuje pomysł aby scentralizować system kar za przekroczenie prędkości. Mandaty miałyby być nakładane przez jeden urząd w Warszawie. Ponadto kary miałyby być zbyt drakońskie - według projektu za przekroczenie prędkości można by nawet stracić samochód.
- _ Nie ma wątpliwości, iż problem wysokiej śmiertelności na polskich drogach winien zostać jak najszybciej rozwiązany - rażące jest to, że zmiany zachodzą tak wolno, i że projekty ustaw nowelizacyjnych pozostawiają wiele do życzenia z punktu widzenia legislacji _ - mówi Piotr Lampa z portalu e-prawnik.pl.