Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
działalność cba
05.07.2012 13:50

Barszcz doradcą Gowina. CBA wkracza do akcji

CBA zwróciło się do resortu sprawiedliwości o dokumenty powołania Mirosława Barszcza na doradcę ministra.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

CBA zwróciło się do resortu sprawiedliwości o dokumenty powołania Mirosława Barszcza na doradcę ministra. Resort zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem i że przekaże CBA wszystkie dokumenty.

_ Dziennik Gazeta Prawna _ napisał, że Barszczowi przyznano bez przetargu zamówienie publiczne na doradztwo w sprawie deregulacji. Za rok pracy ma on zarobić 265 tys. zł. Według _ DGP _ Barszcz to doradca podatkowy, były wiceminister finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i minister budownictwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

_ - Po otrzymaniu dokumentów, w tym także umów zawartych z panem Barszczem, agenci CBA będą je weryfikować i analizować. Na tym etapie nie przesądzamy, czy doszło do złamania czy naruszenia prawa. CBA nie ocenia też aspektów moralnych lub etycznych sprawy _ - poinformował rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

Rzeczniczka resortu sprawiedliwości Patrycja Loose powiedziała, że przedmiotem umowy zlecenia z Barszczem jest świadczenie usług prawniczych. _ - Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych dopuszczają możliwość zastosowania trybu zamówienia z wolnej ręki dla tego typu usług _ - podkreśliła. Dodała, że możliwe jest wszczęcie postępowania w trybie zamówienia z wolnej ręki na świadczenie usług prawniczych, np. jeśli zastosowanie innego trybu mogłoby skutkować uniemożliwieniem terminowej realizacji zadań.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/102/m77926.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/cba;sklada;sprawozdanie;najwiecej;spraw;dotyczylo;samorzadow,134,0,1104774.html) *Szef CBA mówi, czym zajmuje się jego Biuro * Sprawy prowadzone przez CBA dotyczyły najczęściej korupcji w administracji samorządowej,.

Taki właśnie przypadek nastąpił przy tej sprawie - dodała Loose. Według niej wyznaczone terminy w zakresie deregulacji powodują, iż niemożliwe było przygotowanie i przeprowadzenie postępowania w trybach konkurencyjnych, takich jak przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, a także innych trybach mniej lub bardziej konkurencyjnych.

Według rzeczniczki przeprowadzanie zamówień w trybie przetargu nieograniczonego na obsługę prawną niektórych komórek organizacyjnych może trwać ok. 3 miesięcy.

Jej zdaniem również specyfika usług prawniczych polegająca na tym, że jakość wykonywania usług zależy od właściwości konkretnych usług. _ Oznacza to, że w pisemnym postępowaniu przetargowym nie jest możliwe, a przynajmniej jest bardzo trudno ocenić, właściwości wykonawcy dotyczące np. jego ponadprzeciętnego zaangażowania w wykonywanie zadań, zleconych prac, co było dodatkowym argumentem w przypadku Mirosława Barszcza _ - powiedziała Loose.

Według niej _ cena usługi jest adekwatna do jej jakości _, a z tej kwoty Barszcz opłaca zlecenie dla innych podmiotów. _ On odgrywa kluczową rolę przy projektach deregulacji _ - podkreśliła.

Dodała, że MS upubliczniło zamiar zawarcia umowy w Biuletynie Zamówień Publicznych w maju 2012 r., podając uzasadnienie prawne - zastosowanie trybu zamówienia z wolnej ręki. _ Na to ogłoszenie nie nastąpiła żadna reakcja, w tym np. potencjalnych podmiotów zainteresowanych zamówieniem _ - podkreśliła Loose.

Sam Barszcz w wywiadzie dla portalu Onet podkreślił, że _ nawet się cieszy _, iż sprawą zajmie się CBA. _ - Nie mam nic do ukrycia. (...) Potwierdzenie przez CBA, że wszystko w związku z tym kontraktem i moją działalnością w ministerstwie jest w porządku, będzie wartością samą w sobie _ - powiedział.

Tagi: działalność cba, cba, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz