Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Barack Obama przyjedzie do Polski. Oficjalnie potwierdzone

0
Podziel się:

Prezydent pojawi się w naszym kraju przy okazji 25. rocznicy wyborów, od których rozpoczął się upadek komunizmu w Polsce.

Barack Obama przyjedzie do Polski. Oficjalnie potwierdzone
(PAP/EPA)

Wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych potwierdził wiceprezydent Joe Biden. Obama pojawi się w naszym kraju przy okazji 25. rocznicy wyborów, od których rozpoczął się upadek komunizmu w Polsce.

Aktualizacja 20:33

Barack Obama pojawi się w Polsce w czerwcu, dokładna data nie jest jeszcze znana. _ W Warszawie prezydent odbędzie bilateralne spotkania oraz dołączy do światowych przywódców w świętowaniu dnia wolności Polski czyli 25-lcia uwolnienia się Polski z komunizmu. Z Polski prezydent uda się do Brukseli na spotkanie grupy G7 w dniach 5-6 czerwca. Został on przeniesiony do Brukseli z Soczi z powodu nielegalnej rosyjskiej aneksji i okupacji Krymu _ - poinformował rzecznik Białego Domu Jay Carney poinformował, że Obama odwiedzi trzy kraje Polskę, Belgię i Francję.

Pod koniec marca Komorowski mówił, że jego zaproszenie dla prezydenta USA na uroczystości 4 czerwca zostało przyjęte _ z zainteresowaniem _. Prezydent podkreślał wówczas, że nie otrzymał jeszcze odpowiedzi potwierdzającej przyjazd Obamy, ale _ są okoliczności, które pozwalają na to liczyć _.

Z kolei w kwietniu źródła dyplomatyczne PAP informowały, że Obama może wziąć udział w uroczystości wręczenia Nagrody Solidarności w Warszawie. Nagrodę zainicjowało polskie MSZ.

Według dotychczasowych informacji z Kancelarii Prezydenta Komorowskiego oficjalne obchody Święta Wolności odbędą się 4 czerwca w Warszawie; centralnym punktem ma być uroczystość z udziałem pary prezydenckiej oraz zaproszonych głów państw i szefów rządów; Komorowski ma wygłosić orędzie oraz wręczyć odznaczenia osobom zasłużonym dla polskiej wolności.

Do wizyty Obamy w Polsce, która uwolniła się spod wpływów Moskwy i po upadku żelaznej kurtyny przyłączyła się do NATO, dojdzie w czasie, gdy Waszyngton próbuje uspokoić swoich europejskich sojuszników zaniepokojonych kryzysem na Ukrainie - skomentowała w środę agencja AFP.

Obama gościł w Polsce w maju 2011 r. z dwudniową wizytą. Był wtedy gościem specjalnym roboczego obiadu w ramach zorganizowanego przez prezydenta Komorowskiego XVII szczytu Europy Środkowej, podczas którego przywódcy 20 państw dyskutowali o możliwościach wsparcia przemian w Afryce Płn. i na Bliskim Wschodzie. Prezydent USA zadeklarował wówczas potwierdzenie ważności sojuszu między państwami Europy Środkowej a Stanami Zjednoczonymi.

Prezydent Stanów Zjednoczonych rozmawiał wówczas także z Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. W Pałacu Prezydenckim spotkał się z liderami opozycji antykomunistycznej z czasów PRL i z przedstawicielami partii politycznych, natomiast podczas spotkania w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozmawiał z bliskimi ofiar katastrofy smoleńskiej. Obama złożył też kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Bohaterów Getta.

Poza wizytą w Polsce, podczas zbliżającej się podróży do Europy, Obama będzie też uczestniczył w szczycie G7 w Brukseli. Zbierze się on zamiast szczytu G8, który miał się odbyć 4-5 czerwca w Soczi, ale został anulowany z powodu wydarzeń na Ukrainie i aneksji Krymu przez Rosję. Prezydent USA weźmie też udział w obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Obama, który po raz ostatni odwiedził Europę pod koniec marca, wróci we wrześniu na Stary Kontynent. Wówczas weźmie udział w szczycie NATO w Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejna ofiara Obamacare. Duże zaskoczenie Amerykańska sekretarz zdrowia i służb społecznych Kathleen Sebelius podała się do dymisji.
USA: Obama ujawnił projekt budżetu Prezydent USA proponuje nowe wydatki na edukację, bezrobotnych i infrastrukturę, co ma wspomóc walkę z nierównościami społecznymi.
Obama oburzony sytuacją na Ukrainie Prezydent USA, który już wczoraj ostrzegł władze w Kijowie przed użyciem siły przeciw uczestnikom protestów, ponownie wezwał do zaprzestania przemocy.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)